adozona.hu
Tb-ellátások határozott idejű munkaviszony megszűnésekor
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Tbellatasok_hatarozott_ideju_munkaviszonyna_FYC7AK
Tb-ellátások határozott idejű munkaviszony megszűnésekor
Nem ritka, hogy a határozott idejű munkaviszonyban dolgozó munkavállaló munkaviszonya megszűnik akár a tb-ellátás folyósítása alatt, akár a tb-ellátás folyósítását megelőzően. Cikkünkben bemutatjuk, mennyiben érinti ez az egészségügyi szolgáltatás, a táppénz, a csecsemőgondozási díj és gyermekgondozási díj megállapítását.
Azaz a munkaszerződésbe be kell írni a megszűnés időpontját, például: 2017. július 31., vagy ha a felek a munkaviszony tartamát nem naptárilag határozták meg, akkor például XY fizetés nélküli szabadságának idejére, legfeljebb 2018. július 5-éig.
Ha a határozott idejű munkaszerződés megszűnik, felmerül a kérdés, hogy meddig jogosult a volt munkavállaló – aki nem létesített másik jogviszonyt – egészségügyi szolgáltatásra?
Egészségügyi szolgáltatás
Az egészségügyi szolgáltatás többek között az orvosi ellátást, betegszállatást, a tb-támogatással felírható gyógyszert, gyógyászati segédeszközt és gyógyfürdő ellátást foglalja magába.
A munkaviszony fennállása alatt a munkavállaló mint biztosított jogosult az egészségügyi szolgáltatásokra.
Ha a határozott idejű munkaviszony megszűnik, akkor a volt munkavállaló egészségügyi szolgáltatási jogosultsága csak az alábbi, korlátozott időre szól:
– Ha a munkavállaló munkaviszonya – a megszűnést megelőzően megszakítás nélkül – minimum 45 napig fennállt, akkor 45 napig jogosult egészségügyi szolgáltatási járulékfizetés nélkül az egészségügyi szolgáltatásra.
Ha például a munkavállaló egy évig dolgozott határozott idejű munkaviszonyban, munkaviszonya június 30-án megszűnt, és nem tud elhelyezkedni másik foglalkoztatónál, akkor a június 30-át követő 45 napig kaphat minden fizetési kötelezettség nélkül egészségügyi szolgáltatást.
– Ugyancsak a munkaviszony megszűnését követő 45 napig jár az egészségügyi szolgáltatás, ha a jogosultsági feltétel megszűnését megelőzően fennállt korábbi jogosultsági feltétel 45 napnál hosszabb ideig állt fenn és a megszűnt határozott idejű munkaviszony nem állt fenn 45 napig, de a két jogosultsági feltétel fennállása között 30 napnál kevesebb nap telt el. Azaz, ha 25 napig volt a munkavállaló a határozott idejű munkaviszonyban, amely megszűnt, de ezt megelőzően 2 éven át másik munkaviszonyban állt és a két munkaviszony között 30 napnál kevesebb idő állt fenn, akkor 45 napig jár az egészségügyi szolgáltatás.
– Amennyiben a határozott idejű munkaviszony 45 napnál rövidebb volt, például 30 nap, akkor maximum 30 napig áll fenn az egészségügyi szolgáltatási jogosultság.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megismerje a táppénzre, a csedre és a gyedre vonatkozó előírásokat is!
A teljes cikkhez előfizetőink illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)