hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munkahelyváltás csed után: mi alapján jár a gyed?

  • Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Nem ritka az olyan eset, amikor egy határozott idejű munkaviszonyban foglalkoztatott dolgozó várandós lesz, és a gyermeke születése után lejár a munkaszerződése. Mi történik akkor, ha a csecsemőgondozási díj folyósítása alatt szűnik meg a jogviszony, és a kismama újabb munkaviszonyt létesít? Mi alapján számoljuk a gyedet?

Nézzük meg először a gyermekgondozási díj jogosultsági feltételeit! 

A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) 42/A § (1) bekezdése szerint gyermekgondozási díjra jogosult

a) a biztosított szülő, ha a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt,

b) az anya, valamint a 40. § (4) bekezdésében meghatározott személy, aki részére csecsemőgondozási díj került megállapításra és a biztosítási jogviszonya a csecsemőgondozási díjra való jogosultságának időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a csecsemőgondozási díjra való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt,

és a gyermeket saját háztartásában neveli.

Alapfeltétel, hogy a jogosultnak a gyermek születése előtti 2 évben legyen legalább 365 biztosított napja, ez feltételezzük, hogy megvan, hiszen már a csedhez is szükség volt rá.

A másik feltétel, hogy biztosított legyen a gyedet igénylő szülő az ellátás igénylésekor, de annak a személynek is jár a gyed, akinek bár nincs biztosítási jogviszonya már az ellátás igénylésekor, de csecsemőgondozási díjra jogosult volt (és ezt nem a biztosítási jogviszonyának megszűnését követően 42 napon belül született gyermeke jogán kapta).

Mindez azt jelenti, hogy ha volt olyan élő biztosítási jogviszonya az anyának a gyermek születésekor/a csed igénylésekor, amely alapján csedre volt jogosult, akkor gyedre is automatikusan jogosult lesz [42/A § (1) b) pont]. Vagyis, ha megszűnik a munkaviszony (vagy egyéb biztosítási jogviszony) a gyermek születése után/a csed folyósítása alatt, akkor alapvetően nincs szükség arra, hogy a gyed miatt új biztosítási jogviszonyt létesítsen a személy, mert jogosult lesz gyedre. Ebben az esetben az ebben a lezárt jogviszonyban elért, számítási időszakban kapott 180/120 napnyi átlagbért, 30 napnyi tényleges jövedelmet vagy szerződés szerinti jövedelmet veszik alapul.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mi a helyzet akkor, ha a csedet kapott anya elmegy dolgozni a gyed indulásakor egy másik munkahelyre!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink