hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyéb jogviszonyban dolgozik? Ezektől függ, hogy biztosított-e

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

A megbízási díj nagyságán, a megbízott tevékenységének jellegén, vagy a teljesítésigazolásokon múlik, hogy a megbízott biztosított-e? Hol ezen, hol azon. Összefoglaltuk a munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyok biztosítási időtartamra vonatkozó szabályait.

A biztosítási jogviszony fennállásának meghatározó jelentősége van mind a társadalombiztosítási kötelezettségek, mind pedig az ellátások tekintetében. Ez utóbbiakra példát hozva: csak a biztosítás tartama alatt jár táppénz, a biztosítás tartama alatt szerzünk szolgálati időt, továbbá – hogy az ellenkezőjét is megemlítsük –, a nyugellátás érdekében meg kell szüntetnünk a fennálló biztosítási jogviszonyunkat.

Az 1997. évi LXXX. törvény (Tbj.) 7. §-a szerint a biztosítás – amennyiben e törvény eltérően nem rendelkezik – az alapjául szolgáló jogviszony kezdetétől annak megszűnéséig áll fenn.

Érdekességképpen említjük meg, hogy 2012. július 1-jéig külön előírást tartalmazott a Tbj. a munkaviszonnyal kapcsolatban úgy rendelkezve, hogy munkaviszony esetén a biztosítás kezdete az a nap, amelyen a munkavállaló ténylegesen munkába lép.  Ez a szabály az új Mt. hatálybalépésével megszűnt, így a jelzett időponttól kezdve a munkaviszonyban álló dolgozó biztosításának a kezdete a munkaviszony létrejöttétől áll fenn, amely nem más, mint a munkaszerződésben meghatározott nap vagy a munkaszerződés megkötését követő nap. Tekintve, hogy az Mt. vonatkozó szakasza nem munkanapot említ, a munkaviszony adott esetben akkor is létrejön, amennyiben éppen munkaszüneti napon kezdődik, vagy ha a dolgozó valamilyen ok miatt nem veszi fel a munkát. Ez azt jelenti, hogy a munkaviszony „indulhat” akár betegszabadsággal vagy táppénzzel is.

Lényegesen bonyolultabb azonban a helyzet az olyan kevésbé kötött jogviszonyok esetében, mint a munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyok: megbízás, választott tisztségviselői jogviszony vagy az egyéni vállalkozónak nem minősülő személlyel létesített vállalkozási jogviszony.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, mikor minősül biztosítottnak munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyokban az ember!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink