adozona.hu
Jön a második gyermek, de felszámolás alatt a munkáltató: ilyen ellátásokra számíthat a kismama
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Kismama_penzbeli_ellatasa_felszamolas_alatt_TRFPQ5
Jön a második gyermek, de felszámolás alatt a munkáltató: ilyen ellátásokra számíthat a kismama
Milyen pénzbeli ellátásra számíthat a gyeden levő kismama, aki második babáját várja, ha a munkáltató felszámolás alá került? Olvasói kérdésre Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő válaszolt.
A kérdés részletesen így hangzik: ügyfelem első gyermekével van otthon, jelenleg gyeden, és várja a második babáját. A céget, ahonnan szülési szabadságra ment, egy jogutód vette át, mely felszámolás alá került. Azt szeretnénk megtudni, hogy mi a helyes eljárás, amelyet érdemes követnie, hogy második gyermeke után is jogosult legyen csedre, illetve gyedre? Feltételezem, hogy a felszámolással megszűnik a jogviszonya, azonban erről még nem kapott értesítést. Mit kell tennie, hogy megkapja a ki nem fizetett szabadságát, esetleg a végkielégítését? Van-e bármilyen méltányosság egy ilyen esetben, amire hivatkozni lehet?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
Jelenleg felmondási védelem alatt áll a kismama, azért sem mondták még fel a munkaviszonyát. Azonban azzal a dátummal, hogy a cég megszűnik, a kismama munkaviszonya is automatikusan megszűnik.
A témával kapcsolatban olvassa el az Adózóna „A leggyakoribb hibák, amiket egy várandós munkavállaló elkövethet”, „Méltányossági csed, gyed: kinek, mikor jár?” és „Így rontja a táppénzt, a csedet és a gyedet a szürkefoglalkoztatás” című írását! |
Kérdés, mikor szűnik meg a cég, és mikor születik meg a testvér. Ha a cég még élni fog, mikor a baba megszületik (vagy a megszűnést követően 42 napon belül szül), akkor jár neki csed. Gyed csak abban az esetben, ha a csed nem a 42 napos szabály szerint járt.
Ha a cég megszűnik, akkor a kismama részére ki kell fizetni a felhalmozott szabadságokat és a végkielégítést. Ezzel kapcsolatban a felszámolóbiztossal érdemes felvenni a kapcsolatot. Szokták javasolni a közös megegyezéssel való munkaviszony megszüntetését, ami most nem annyira praktikus a kismama számára, hiszen neki az lenne az érdeke, hogy a munkaviszony éljen, mikor a gyermek születik.
Érdemes megvizsgálni a kismama egyéb lehetőségeit. Ha esetleg megszűnne ez a munkaviszony, akkor álláskeresési járadékból tudna menni szülni vagy egyéni vállalkozást indítani és úgy szülni menni. Utóbbi esetben, ha a folyamatos jogviszony meglétére odafigyelnek, akkor táppénzen is tud lenni szülésig. Ha pedig van esély, hogy a cég nem szűnik meg a szülésig, akkor kivárni, hogy innen kapjon ellátást.
Hozzászólások (0)