adozona.hu
Jogszabályok útvesztőjében: a szochotörvény új passzusa, amit egyáltalán nem könnyű értelmezni
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Jogszabalyok_utvesztojeben_miert_nem_konnyu_J7C4D6
Jogszabályok útvesztőjében: a szochotörvény új passzusa, amit egyáltalán nem könnyű értelmezni
Egyáltalán nem könnyű kiigazodni a járulék-, illetve szochofizetési szabályokon, nem csoda, az Adózónához is rengeteg, ehhez kapcsolódó kérdés érkezik. Jó példa erre a szochotörvény 1. § (9) bekezdése, amely szerint adóalapot képez az a jövedelem is, amelynek kifizetése (juttatása) olyan időszakra tekintettel történik, amely időszakban a Tbj. alapján biztosítási jogviszony állt fenn, függetlenül a kifizetés (juttatás) időpontjától.
Mielőtt az utóbbi jogszabályi helyre, tehát az 1. § (9) bekezdésére tekintenénk, tisztázzunk egy látszólagos ellentmondást, nevezetesen, miként lehetséges az, hogy járulékalapot képező jövedelmet nem terhel járulékfizetési kötelezettség?
Nos, a járulékfizetési kötelezettség fennállásának két feltétele van: a kifizetett jövedelemnek a Tbj. 27. szakasza szerinti járulékalapot képező jövedelmek körébe kell tartoznia, és a kifizetésnek biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyból (Tbj. 6. §) kell származnia. E két feltétel együttes teljesülése eredményez járulékfizetési kötelezettséget. Tehát, ha a Tbj. meghatározása alapján járulékalapnak minősülő jövedelmet nem biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony alapján fizetik ki (ilyen lehet például a minimálbér 30 százalékát el nem érő havi tiszteletdíj), azt nem terheli társadalombiztosítási járulék.
Ajánljuk figyelmébe az Adózóna podcastsorozatát, kövessen bennünket Youtube-csatornánkon is! |
Ugyanakkor a járulékkötelezettséget nem zárja ki, ha a kifizetésre a biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony megszűnése után (már nem biztosított személy számára) kerül sor. A Tbj. 30. szakasza értelmében ugyanis a biztosítással járó jogviszony megszűnését követően, e jogviszony alapján kifizetett (juttatott) járulékalapot képező jövedelmet úgy kell figyelembe venni, mintha annak kifizetésére a jogviszony fennállásának utolsó napján került volna sor.
Tulajdonképpen ezt a szabályt veszi át a szochotörvény 1. paragrafusának (9) bekezdése, mely szerint adóalapot képez az a jövedelem is, amelynek kifizetése (juttatása) olyan időszakra tekintettel történik, amely időszakban a Tbj. alapján biztosítási jogviszony állt fenn, függetlenül a kifizetés (juttatás) időpontjától.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, mileyn fejtörést okoz az új rendelkezés értelmezése!
Hozzászólások (0)