hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így állapítják meg a nyugdíjnövelés összegét

  • Molnár László

Kapcsolódó jogszabályok


Ebben az időszakban kapják kézhez a 2012. évben keresőtevékenységet folytató nyugdíjasok – a nyugdíjnövelésüket (0,5 százalék) tartalmazó határozatukat – lakóhelyük szerint illetékes nyugdíjbiztosítási igazgatóságoktól. 2012-ben 114 118 ez irányú kérelmet nyújtottak be a nyugdíjbiztosítási igazgatóságokhoz – természetesen a 2012. január 1-jét megelőző időszakra. Számos olvasói kérdés érkezett a nyugdíjnövelés összegével kapcsolatban, elsődlegesen olyan esetekben, mikor a nyugdíj mellett csak év egy részében folytatott keresőtevékenységet az érintett, illetve a korhatár előtti ellátásban részesülő 2012-ben töltötte be öregségi nyugdíjkorhatárát. A következőkben áttekintjük a nyugdíjnövelés összegének megállapítására vonatkozó szabályozást.

A nyugdíjtörvény (1997. évi LXXXI. tv.) 2011. január 1-jétől hatályos 22/A §-ának rendelkezése szerint a saját jogú nyugellátásban részesülő személy nyugellátását kérelemre a 2010. december 31-ét követően saját jogú nyugdíjasként történt foglalkoztatása, illetve egyéni vagy társas vállalkozóként végzett kiegészítő tevékenysége alapján a naptári évben elért, nyugdíjjárulék-alapot képező kereset, jövedelem összege egytizenketted részének 0,5 százalékával növelni kell. A nyugdíjnövelés szempontjából nincs jelentősége annak, hogy az igénylő 2010. december 31-ét követően mennyi ideig folytatott egyéni vagy társas vállalkozóként kiegészítő tevékenységet, illetőleg mennyi ideig volt foglalkoztatott. Akár egy nap foglalkoztatásból származó jövedelem alapján is kérhető a nyugdíjnövelés megállapítása.

A nyugdíjtörvény 2007. január 1-jétől érvényes előírása alapján a saját jogú  nyugellátásban részesülő 365 biztosítással járó jogviszonyban töltött nap után járó  jövedelme havi átlagos összegének 0,4 százalékát kérhette nyugdíjnövelésként. Az  átlagos havi összeget úgy kellett meghatározni, hogy a nyugellátás folyósítása, illetve  szüneteltetése alatt elért, járulékalapot képező kereset, jövedelme együttes összegét el  kellett osztani a 365 nap biztosításban töltött azon napjainak számával, amelyekre a  nyugdíjasnak keresete, jövedelme volt. Az így kapott napi átlagot meg kellett szorozni  365-tel, és kell osztani 12-vel.

 2008. január 1-jétől a nyugdíjnövelés százalékos mértéke változott. A jelzett időponttól  a saját jogú nyugdíjas a 365 biztosítással járó jogviszonyban töltött nap után járó  jövedelme havi átlagos összegének 0,5 százalékát kérhette nyugdíjnövelésként.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink