adozona.hu
Fogós kérdések, amelyek még a tb-szakértőket is próbára teszik
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Fogos_kerdesek_amelyek_meg_a_tbszakertoket__MTS3XE
Fogós kérdések, amelyek még a tb-szakértőket is próbára teszik
A társadalombiztosítási szakértőknek nap mint nap okoznak fejtörést a biztosítási jogviszony meghatározására vonatkozó fogós kérdések. Cikkünkben olyan élethelyzetekre hozunk példát, amikor a biztosítási jogviszony tartama eltér az alapjogviszony tartamától.
Kezdjük azzal a gyakran előforduló helyzettel, amikor a munkaviszonyban álló dolgozó nyugdíjassá válik, de tovább foglalkoztatják!
Ebben az esetben az alap jogviszony – munkaviszony – fennáll ugyan, de a biztosítás a nyugdíjazás előtti utolsó nappal megszűnik, ami az érintett munkabérét, juttatásait nem érinti, de az ezekkel kapcsolatos közterheket – a személyi jövedelemadó kivételével – annál inkább.
Az Adózóna válaszol – Széles Imre: társadalombiztosítási ismeretek dióhéjban |
A járulékfizetés meghatározása során a Tbj. 30. szakaszából kell kiindulni, miszerint a biztosítással járó jogviszony megszűnését követően, e jogviszony alapján kifizetett (juttatott) járulékalapot képező jövedelmet úgy kell figyelembe venni, mintha annak kifizetésére a jogviszony fennállásának utolsó napján került volna sor.
Tehát, ha a nyugdíjas munkavállaló arra az időszakra részesül bármilyen járulékalapot képező juttatásban, amely időszakban még biztosított volt, akkor e juttatás járulékköteles, ám ha a kifizetés már a nem nyugdíjas időszakra vonatkozik, akkor járulékmentes.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben további példákat mutatunk, amikor eltérhet a biztosítási jogviszony tartama az alap jogviszonytól, sőt, kiderül, olyan kérdés is felmerül, amelyre egyelőre nincs is egzakt válasz!
Hozzászólások (0)