hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ezeket az ellátásokat igényelheted 3 hónap után az EU-ban

  • Szikszai Anikó, tb-szakértő

Az elmúlt időszakban sok olyan olvasói kérdés érkezett, amelyekben az volt a kérdés, jár-e a családi ellátás, akkor, ha a család tartósan (3 hónapot meghaladóan) külföldön tartózkodik. Cikksorozatunkban bemutatjuk azokat a szabályokat, amelyek meghatározzák, melyik ellátásnál mi a helyes eljárás. Az I. részben az általános szabályokat ismertetjük.

Az Európai Unió nem hozott létre egységes szociális védelmi rendszert, azaz a tagállamok továbbra is maguk alakítják ki szociális ellátórendszerüket, de a külföldi munkavállalók védelme érdekében az Európai Unió  kialakított egyfajta koordinációs mechanizmust. A koordináció célja a tagállamok között szabadon mozgó személyek szociális védelmének biztosítása: a tagállami rendszerek különbségéből adódó hátrányos helyzetek elkerülése, a megszerzett jogosultságok elismerése és megtartása, illetve a visszaélések megakadályozása.

 A különböző ellátások (betegségi, anyasági, családi, munkanélküli ellátások, stb.) tagállamok közötti koordinációja a 883/04/EK és a végrehajtására kiadott 987/09/EK rendeletek alapján valósul meg.

A 883/04/EK rendelet alapelvei kimondják, hogy az uniós polgárok az egyes országok szociális biztonsági rendszereiben
- azonos elbírálás alá esnek (egyenlő bánásmód elve);
- megszerzett jogosultságaikat -- bizonyos korlátozásokkal -- megtarthatják más tagállamba költözés esetén is,
- abban az esetben, ha egy tagállam valamely ellátásra való jogosultság megszerzését meghatározott szolgálati/biztosítási/tartózkodási idő meglétéhez köti, az adott ország illetékes hatóságának figyelembe kell vennie a másik tagállamokban megszerzett ilyen időszakokat is (összeszámítás elve).

A több tagállamot érintő családtámogatási ügyekben -- amikor arról döntenek, hogy melyik országból jogosultak elsődlegesen az igénylők a juttatásra -- mindig az egész családot vizsgálják. Így a döntésnél figyelembe veszik azt is, hogy az igénylő házastársa / élettársa melyik tagállamban dolgozik (hol rendelkezik biztosítási jogviszonnyal) és azt is, hogy a család hol él, illetve az igénylő melyik tagállamban volt utoljára biztosított.

A legfontosabb alapelv az egy jogrendszer alkalmazásának elve, melynek értelmében egy uniós polgárra csak egy tagállam jogszabályai alkalmazandóak (ez alapesetben a munkavégzés tagállama).

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink