hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Emiatt főhet a fejük az igazságügyi szakértőknek: hatósági kirendeléskor szünetel a munkajogviszony?

  • adozona.hu

40 órás munkaviszonnyal is rendelkező igazságügyi szakértő egyéni vállalkozó hatósági kirendelés miatt egy adott nap igazoltan volt távol a munkahelyéről, aznap bért nem kapott. A NEAK értesítette a jogviszonyának szüneteléséről. Ebben az esetben valóban szünetel a munkahelyi jogviszonya? Amennyiben igen, akkor azon a napon főállású egyéni vállalkozónak minősül, amit be kell jelenteni a NAV-nak, és egyéni vállalkozóként kell járulékot fizetnie? – kérdezte olvasónk. Dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász válaszolt.

A kérdésben leírtak alapján feltételezhető, hogy az igazságügyi szakértőként is tevékenykedő vállalkozó hatósági kirendelése kapcsán egy nap fizetés nélküli szabadságot kért a munkáltatójától. Mindezek alapján a következő válasz adható:

A 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) 16. paragrafusa alapján szünetel a biztosítási jogviszony a fizetés nélküli szabadság alatt. Az egyéni vállalkozó nem minősül főállású vállalkozónak addig, amíg legalább heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonyban is áll. A szünetelés alatt nem valósul meg a munkaviszonyban a foglalkoztatás, erre tekintettel ezen időszakban az egyéni vállalkozó főállásúnak minősül.

Mindezek alapján, az egyéni vállalkozót azon a napon, amikor a munkaviszonyában szünetel a biztosítási jogviszonya, be kell jelenteni főállású vállalkozóként, és erre a napra meg kell fizetni legalább az egyéni vállalkozói minimális alapok szerint a társadalombiztosítás járulékot és a szociális hozzájárulási adót.

Olvasónk szakértőnk válaszára a következőket reagálta. A kérdésben vázolt esetben a munkavállaló nem kért fizetés nélküli szabadságot, csak bejelentette, hogy hatósági idézésre távol lesz. Ebben az esetben is szünetel a jogviszonya. A szakértő bírósági, rendőrségi idézése havonta visszatérő, több napot is érintő kötelezettség. Hogyan lehet elkerülni azt a nem kívánatos helyzetet, hogy a szakértő havonta ismétlődően többször egy napot főállású egyéni vállalkozó, egyébként meg munkaviszony mellett tevékenykedő? Ha nem lenne egyéni vállalkozó is, feltételezhetően, a hatósági idézésre való megjelenés idejére nem szünetelne a biztosítási jogviszonya. Dolgozók ezreinek nem szünetel a munkahelyi jogviszonya, ha bírósági tárgyalásra idézik őket?!

Szakértőnk viszontválaszában megismételte, hogy a Tbj. 16. § c) pontja alapján szünetel a biztosítási jogviszony a munkavégzési (szolgálatteljesítési) kötelezettség alóli mentesítés ideje alatt, kivéve, ha a munkavégzés alóli mentesítés idejére a munkaviszonyra vonatkozó szabály szerint átlagkereset jár, vagy munkabér (illetmény), átlagkereset (távolléti díj), táppénzfizetés történt.

A 2012. évi I. törvény (Mt.) 55. paragrafus (1) bekezdésének i) pontja alapján mentesül a munkavégzés alól a munkavállaló bíróság vagy hatóság felhívására, vagy az eljárásban való személyes részvételhez szükséges időtartamra. Ugyanakkor jogszabályhelyben vázolt esetben csak akkor kerül sor díjazásra (pontosabban távolléti díj kifizetésére), ha a munkavállalót a fenti eljárásban tanúként hallgatják meg. A kérdésben leírt esetben azonban nem kapott díjazást a munkavállaló, mert nem tanúként, hanem szakértőként vett részt az eljárásban.

Díjazás hiányában tehát a Tbj. 16. paragrafusának c) pontja alapján szünetel a munkaviszonyban a biztosítási jogviszony, így a már korábban leírtak szerint kell eljárni.

Azt a nem kívánatos helyzetet, hogy a szakértő havonta ismétlődően, többször egy napig főállású egyéni vállalkozó legyen, egyébként meg munkaviszony mellett működjön, úgy lehetne elkerülni, ha a hatósági kirendelési napokra szabadságot venne igénybe, hiszen a szabadságra távolléti díjat kapna, és ezáltal nem szünetelne a munkaviszonyában a biztosítási jogviszonya.

Az Adózóna válaszol – Radics Zsuzsa: Ügyvezetők tb-je
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink