11 találat a(z) igazságügyi szakértő cimkére

Emiatt főhet a fejük az igazságügyi szakértőknek: hatósági kirendeléskor szünetel a munkajogviszony? Cikk

40 órás munkaviszonnyal is rendelkező igazságügyi szakértő egyéni vállalkozó hatósági kirendelés miatt egy adott nap igazoltan volt távol a munkahelyéről, aznap bért nem kapott. A NEAK értesítette a jogviszonyának szüneteléséről. Ebben az esetben valóban szünetel a munkahelyi jogviszonya? Amennyiben igen, akkor azon a napon főállású egyéni vállalkozónak minősül, amit be kell jelenteni a NAV-nak, és egyéni vállalkozóként kell járulékot fizetnie? – kérdezte olvasónk. Dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász válaszolt.

Osztalék kifizetése ingatlanátruházással Kérdés

Igazságügyi szakértő költségelszámolás Kérdés

Adószámos magánszemély egyéni vállalkozás mellett Kérdés

Korrupció miatt vádat emeltek egy igazságügyi szakértő ellen Cikk

Korrupció miatt vádat emelt a Központi Nyomozó Főügyészség egy igazságügyi szakértő ellen, aki „sikerdíjért” cserébe hamis szakvéleményt állított ki egy vállalkozónak, és ő ennek alapján a megállapított kártérítés mintegy hatvanszorosát kérte a bíróságon.

40 éves nyugdíja mellett munkavégzés Kérdés

Önálló tevékenységként, igazságügyi szakértői tevékenységet végez a munkavállaló, hatósági kirendelések alapján. A hatósági kirendelés nem tartozik a Tbj. szerinti biztosítással járó jogviszonyok közé. 2018. október 01-től a munkavállaló 40 éves munkaviszonyát betölti és elmegy nyugdíjba. Vonatkozik-e majd rá a nyugdíjfolyósítási jövedelemkorlát, ha csak ilyen tevékenységet végez csak hatósági kirendelésre?

Adószámos magánszemély Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérném a segítségét. Ügyfelem adószámos magánszemélyként (heti 36 órás jogviszony mellett, nem katás) bíróság és rendőrség részére igazságügyi szakértés végez, melyről jogerős végzés és határozat alapján az IM-rendeletben foglalt díjtételeknek megfelelően díjjegyzéket készít, majd számlát állít ki. Adószámos magánszemély igen későn vette észre, hogy átlépte a 6 millió forintos alanyi adómentességi összeghatárt a kiállított számláival, és azóta is kb. 80-90 számlát állított ki. Mivel a részére járó díjazást előre, díjjegyzékben állapítja meg, és ott nyilatkozott is az alanyi mentességéről, ami a nyilatkozat megtételekor még fennállt, de az ügylet számlázásakor már nem, így az áfatartalmat is tartalmazó számlákat nem fogadják be. Kérdéseim a következők: 1.) A szakértőnek kell-e kiállítani új számlákat, tudva azt, hogy az abból eredő különbség nem térül meg, mivel a bíróság jogerős végzésben meghatározott összeget téríttet vagy térít meg a szakértő részére, de mivel abban nincs áfa, így a különbség megmarad? 2.) Helyesen jár-e el a szakértő, ha a kiszámlázott összeget mind bruttó összegnek tekinti, és a 6 millió forint feletti összegre a visszafelé számított 21,26 százalék áfát bevallja, és megfizeti. 3. Adószámos magánszemélyként a fenti esetben az szja-alap számításakor a számlázott összeget, vagy az áfával korrigált összeget kell szja-alapnak tekinteni? A kifizetők a számlázott összeg 90 százaléka után vonták le a járulékot és szja-t a kifizetéskor.

Igazságügyi szakértés díja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy adószámos magánszemély igazságügyi szakértőként számlát adott, egy szintén magánszemélynek. A kifizetést teljesítő magánszemély a kifizetést bírói letétből fizette, nem vont le semmit. Kérdésem, hogy az adószámos magánszemélynek mit kell utólag megfizetnie? Válaszát köszönöm

Kirekesztették az igazságügyi szakértői véleményt a bizonyítékokból – ezért Cikk

A kirendelt igazságügyi szakértő szakvéleménye akár mellőzhető is – közölte egy kártérítési igénnyel foglalkozó peres eset kapcsán a Kúria titkársága. Összefoglaló az indokokról.

Nyugdíjas igazságügyi szakértő ehofizetése Kérdés

Tisztelt Adózóna! Öregségi nyugdíjasként és adószámos magánszemélyként igazságügyi szakértői tevékenységet végzek, számlaadási kötelezettséggel. Más jövedelmem nincs. A kifizető egyrészt rendőrkapitányság, másrészt bíróságok. Utóbbiak a peres felek által letétbe helyezett összegeket fizetik ki a számlám ellenértékeként. A kifizetők nem kértek nyilatkozatot tőlem, illetve nem is vontak le semmit a kifizetéskor. Kérdésem: Milyen százalékos ehót kell fizetnem, 14 vagy 27 százalékosat? Köszönettel kérem – a lehetőségekhez képest – gyors válaszukat. Tisztelettel!

Önálló tevékenység Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemélyként – önálló tevékenység keretében – két tevékenységet végzek. Igazságügyi szakértés, valamint egy egészen más jellegű, hostel ház működtetése. Mindkét tevékenység tekintetében tételes költségelszámolás szerint állapítom meg a jövedelmemet. Kérdésem az, hogy a két tevékenységet szét kell-e választanom, azaz külön analitikában kell megállapítani a tevékenységek eredményét, és aszerint adózni, vagy összevonhatom az önálló tevékenységeket? A külön jövedelem megállapítása esetén a igazságügyi szakértés nyereséges, míg a hostel veszteséges, tehát abból nincs adóztatható jövedelmem, de összességében fizetek adót. A másik esetben, ha nem választom külön a tevékenységeket, úgy veszteséges vagyok, tehát nem fizetnék adót. A hostelt ebben az adóévben kezdtem üzemeltetni, és a tervek szerint még két évig a kiadások meghaladják a bevételeket. Mivel nem vállalkozás keretében végzem, így nincs lehetőségem veszteség-elhatárolásra. Válaszát előre is köszönöm. Bereczk Zsuzsi

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink