adozona.hu
Egyéni járulék helytelen elszámolása: mikor, kinek, mit kell fizetnie?
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Egyeni_jarulek_helytelen_elszamolasa_mikor__4O74J5
Egyéni járulék helytelen elszámolása: mikor, kinek, mit kell fizetnie?
Az egyéni járulék a biztosítottat terheli, noha összegét a foglalkoztatónak kell megállapítania, levonnia, bevallani és befizetnie, és ez utóbbi kötelezettséget akkor is kell teljesítenie, ha annak levonása a tárgyhónapban kifizetett jövedelemből nem lehetséges.
Az 1997. évi LXXX. törvény 50. paragrafusa rendelkezik a járulék megállapítására, bevallására, illetve megfizetésére vonatkozó szabályokról. Ebből következően az egyéni járulékot szinte minden esetben maradéktalanul megállapítják, bevallják a foglalkoztatók, kivéve, ha azt helytelenül állapítják meg.
A járulékok valóstól eltérő megállapításának alapvetően kétféle oka lehet: a munkáltató tévedése, netalántán szándékos mulasztása, vagy a munkavállaló valótlan nyilatkozata.
Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (Art.) 30. paragrafusának (1) bekezdése értelmében a magánszemély a munkáltatónál, kifizetőnél a kifizetést megelőzően nyilatkozhat – a jogcímet megjelölve – arról, hogy a kifizetést járulékfizetési kötelezettség nem terheli. A magánszemély nyilatkozata az adóbevallással egyenértékű.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből kiderül, kinek a terhére állapítja meg az adóhatóság a járulékkülönbözetet, illetve az a miatt kiszabott szankiókat, és hogyan számít bele az ellátások alapjába a pluszjárulék.
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)