adozona.hu
Csed és gyed megállapítása határozott idejű munkaviszony esetén
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Csed_es_gyed_megallapitasa_hatarozott_ideju_M882NF
Csed és gyed megállapítása határozott idejű munkaviszony esetén
Előfordulhat, hogy a gyermeket váró kismama határozott idejű munkaviszonya megszűnik a gyermek születése előtt, vagy a gyermek születése kapcsán járó csecsemőgondozási díj (csed), illetve gyermekgondozási díj (gyed) folyósítása alatt. Az alábbiakban bemutatjuk, hogy mennyiben érinti a vér szerinti szülők csecsemőgondozási díjának, illetve gyermekgondozási díjának megállapítását a határozott idejű munkaviszony és annak megszűnése.
A munka törvénykönyve úgy rendelkezik, hogy a határozott idejű munkaviszony tartama az 5 évet nem haladhatja meg. Ez esetben figyelemmel kell lenni arra, hogy a határozott idejű munkaviszony az 5 évet nem haladhatja meg a meghosszabbítás esetén sem, beleértve az előző határozott időre kötött munkaszerződés megszűnésétől számított 6 hónapon belül létesített újabb határozott tartamú munkaviszony tartamát is.
A fenti szabály alól van kivétel is, méghozzá, ha a munkaviszony létesítéséhez hatósági engedély szükséges, akkor az engedély meghosszabbítása esetén az újabb határozott idejű munkaviszony tartama – a korábban létesített munkaviszony tartamával együtt – az öt évet meghaladhatja.
A határozott idejű munkaviszony megszűnése esetén felmerül a kérdés: meddig jogosult a munkavállaló, illetve a jogviszony megszűnése esetén a volt munkavállaló csecsemőgondozási díjra, illetve gyermekgondozási díjra?
Csecsemőgondozási díjra elsősorban az a nő jogosult, aki a gyermeke születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt, és akinek a gyermeke
– a biztosítás tartama alatt vagy
– a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül születik, vagy
– a biztosítás megszűnését követően 42 napon túl baleseti táppénz folyósításának ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül születik.
Az édesapa is jogosult lehet a fenti feltételek fennállásakor a csecsemőgondozási díjra, ha
– az édesanya az egészségügyi szolgáltató által igazoltan, az egészségi állapota miatt kikerül abból a háztartásból, ahol a gyermeket gondozzák, vagy
– az édesanya meghal.
Azaz adott feltételek fennállásakor mind a határozott idejű munkaviszony alatt, mind annak megszűnését követően megállapítható a csecsemőgondozási díj. Utóbbi esetben azonban csak akkor állapítható meg a csecsemőgondozási díj, ha a gyermek születésére a munkaviszony megszűnését követő 42 napon belül kerül sor, vagy a gyermek a biztosítás megszűnését követően 42 napon túl a baleseti táppénz folyósításának ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül születik meg.
OLVASSA TOVÁB cikkünket, amelyben példán keresztül mutatjuk be, mikor jár a csed határozott idejű munkaviszony mellett a munkavállalónak, és közülük ki, milyen esetben jogosult gyedre.
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)