hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A nap kérdése: egyszemélyes kft. ügyvezetőjének mennyi járulékot kell fizetnie?

  • adozona.hu

Egyszemélyes kft. ügyvezetője részmunkaidős munkaviszonyban van a cégnél. Elég a munkabére után járulékot fizetnie, vagy a garantált bérminimum utáni fizetési kötelezettség is fennáll? – kérdezte olvasónk. Dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász válaszolt.

Olvasónk kérdése:

"Magyarországon bejegyzett kft.-ben egy magánszemély ügyvezető és tag is egyben. Máshol nincs biztosítási jogviszonya. Társasági szerződésben rögzítve van, hogy az ügyvezetést munkaviszonyban látja el. A társaság főtevékenysége villanyszerelés. Kérdés: amennyiben részmunkaidőben végzi az ügyvezetést, és a villanyszerelést is ő végzi, amiből bevétele van a kft.-nek, elég a részmunkaidős munkaviszony után (minimum járulékfizetést figyelembe véve) megfizetni a járulékot és az szja-t, vagy a garantált bérminimum utáni fizetési kötelezettség is fennáll? Másik kérdés: ha van alkalmazott, aki végzi a villanyszerelést, és az ügyvezető nem vesz részt ebben, csak ügyvezető, akkor elég a részmunkaidős munkaviszony utáni fizetési kötelezettség, függetlenül attól, hogy tag is?"

Szakértőnk válasza:

Munkaviszonyban lehet dolgozni teljes és részmunkaidőben. Ha az ügyvezetés, és a villanyszerelés összesen annyi munkát igényel, hogy a tevékenységek ténylegesen részmunkaidőben is elvégezhetők, akkor semmi akadálya annak, hogy a munkavégzése részmunkaidőben kerüljön sor.

Amennyiben a kérdésben szereplő személy munkaviszony keretében, részmunkaidőben, egy munkaszerződésbe foglalva látja el az ügyvezetést és a villanyszerelést, akkor a részmunkaidős bér alapján kell megfizetni a társadalombiztosítási járulékot és a szociális hozzájárulási adót (szocho).

Ha a tag munkaviszonyban, részmunkaidőben csak ügyvezetést lát el, akkor is a részmunkaidő kapcsán kapott bére képezi a társadalombiztosítási járulékok és a szociális hozzájárulási adó alapját.

Részmunkaidő esetén azonban mindig figyelemmel kell lenni arra, hogy legalább a minimálbér 30 százalékából kell fizetni a társadalombiztosítási járulékot és a szociális hozzájárulási adót. Azaz, ha a részmunkaidős bér nem érné el a bruttó 69 600 forintot, akkor is bruttó 69 600 forint alapján kell fizetni a tb-járulékot és a szochót.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink