182 találat a(z) A nap kérdése cimkére
A nap kérdése: egyéni vállalkozó egyszemélyes kft.-vé alakul, hogyan adózik, terheli-e illeték az átvitt eszközöket? Cikk
Személyszállítással foglalkozó egyéni vállalkozó több busszal rendelkezik, és szeretne átalakulni egyszemélyes gazdasági céggé. Minden buszt átvinne a társaságba. Az újonnan alakuló társaságnak kell vagyonszerzési illetéket fizetnie? Az egyéni vállalkozó megszűnésénél a záró bevallásokban ezen vagyontárgyakat kell valamilyen formában adóztatni (áfa, szja)? Az egyéni vállalkozó határolt el fejlesztési tartalékot, azt tovább viheti a gazdasági társaságba, vagy a megszűnéskor le kell adóznia? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.
A nap kérdése: arányosítani kell-e a szabadságot, ha valaki heti 4 napon 10 órát dolgozik? Cikk
Ha valaki heti 40 órát dolgozik, de olyan munkaidő-beosztásban, hogy heti 4 napon 10 órát, akkor hogyan kell kiadni neki a szabadságot? Létezik olyan, hogy a munkáltató „arányosít”? Az Adózóna oldalán érkezett olvasói kérdése dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt.
A nap kérdése: mi a helyes eljárás a megbízási jogviszony megszűnésekor? Cikk
Olvasónkban felmerült a kérdés: megbízási szerződés megszűnésekor, a megbízási díj szerződés szerinti kifizetése után a kifizetőnek milyen adminisztratív kötelezettségei vannak; szükséges-e kilépő papírokat, illetve tb-kiskönyvet a megbízási jogviszony esetében is (hasonlóan a munkaviszonyhoz) átadni. A kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász válaszolt.
A nap kérdése: szülési szabadság idejére jár-e cafeteria? Cikk
Szabályos-e a munkáltató eljárása, hogy a szülési szabadság időtartamára nem részesíti cafeteria juttatásban (SZÉP-kártya) a munkavállalóját? Megsérti ebben az esetben az egyenlő bánásmód követelményét az anyaságával összefüggésben? Kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.
A nap kérdése: szemüvegjuttatás elszámolása megbízásnál Cikk
Elszámolhatja-e a cég a megbízási jogviszonyban álló alkalmazott éleslátást biztosító szemüvegét? Olvasói kérdésre Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.
A nap kérdése: egyszerűsített foglalkoztatás esetében napi vagy éves keret van? Hogy kell létszámot számolni? Cikk
2024. évben a bejelentett munkavállalók száma 60 fő (minden hónapban). 2024.évben hány főt tudok foglalkoztatni efóval? Úgy tudom, hogy 20 fő felett a létszám 20 százaléka. Napi 12 fő efóval. Viszont ezt napra kell nézni vagy egyenlőtlenül is felhasználható a keret? Éves keret: 12 fő×365 nappal = 4380 fő/év, jól gondolom? Ha egyik napra efóval van 10 fő bejelentés, a másikra napra 18 fő bejelentés. Napi keret van vagy éves keret? Hogy kell számolni a bejelentett főt? Napi létszámot kell néznem vagy éveset? – kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.
A nap kérdése: eltűnt a könyvelő ügyfele – mi a helyes eljárás, meddig kell tárolni az iratokat? Cikk
Olvasónkban felmerült a kérdés: meddig kell tárolnia a könyvelőnek a megbízójától átvett iratokat, ha megbízójával időközben megszakad a kapcsolat. A kérdésre Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.
A nap kérdése: köthető-e munkaszerződés lejárt személyi igazolvánnyal, érvényes vezetői engedély elegendő-e hozzá? Cikk
Új belépő létesíthet munkaviszonyt lejárt személyi igazolvánnyal? Érvényes vezetői engedély is elegendő hozzá? – kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.
A nap kérdése: nyugdíjba vonuláskor lehet-e a határozat után módosíttatni a szolgálati időt? Cikk
Nyugdíjba vonuló személy a korábbi években lefolytatott adategyeztetés során nem nyújtotta be a katonaéveket és főiskolai éveket igazoló dokumentumait; van-e lehetőség arra, hogy ezt az adategyeztetési határidőn túl pótolja? – kérdezte olvasónk. Winkler Róbert nyugdíjszakértő válaszolt.
A nap kérdése: milyen feltételekkel adható csekély értékű ajándék a munkavállaló iskolás korú gyermekének? Cikk
Olvasónkban felmerült a kérdés, hogy ha csekély értékű ajándékot szeretne adni utalvány formájában a munkavállalóink iskolás korú gyermekeinek, és ha belső szabályzatban lefekteti, hogy kik kaphatják (munkavállalóink iskoláskorú gyermekei, tehát egyidejűleg több személy) a juttatás formája utalvány, mely beazonosítható, hogy mire (akár élelmiszer, műszaki cikk, ruházati termék, sportszer, iskolaszer vásárlásra is) használható, nem visszaváltható, nem váltható készpénzre, a személy, aki kapja (gyermekek) beazonosítható legyen, gyermek esetén a törvényes képviselő, szülő veszi át, akkor ez megfelel-e a csekély értékű ajándék jogszabályi feltételeinek és így kedvezőbb adózású lenne, mint ha bérként fizetnénk ki. A kérdésre Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.
A nap kérdése: utólag jelentett beteget a munkavállaló, köteles elszámolni táppénzt a munkáltató? Cikk
Három hétig nem jelent meg a dolgozó a munkahelyén, a munkáltató nem érte el, így igazolatlan távollétet jelentet esetében. Köteles-e visszamenőleg elszámolni a betegszabadságot és a táppénz, amikor a munkavállaló bejelentés nélkül újra megjelenik a munkahelyen, és viszi az orvosi igazolást? – kérdezte olvasónk. Széles Imre tb-szakértő válaszolt.
A nap kérdése: hogyan könyveljük a visszaváltási díjat a végső felhasználónál? Cikk
Reprezentációs célból, vállalkozó által vásárolt üdítőital göngyölegének 50 forintos visszaváltási díját, hogyan kell könyvelni? Később a vállalkozás által összegyűjtött és visszaváltott göngyölegekért kapott visszaváltási díjról kapunk helyesbítő vagy jóváíró számlát? Hogyan kell azt könyvelni? – kérdezte olvasónk. Gyüre Ferenc adószakértő válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.
A nap kérdése: érvényes-e a megbízási szerződés, ha azt csak e-mailben küldik meg egymásnak a felek? Cikk
Egyesület alkalmi feladatokra megbízási szerződéssel foglalkoztat magánszemély fordítókat. Mivel a megbízó és a megbízott távol vannak egymástól, a megbízó e-mailben küldené meg az által aláírt szerződést a megbízottnak, aki ezután aláírva, szintén e-mailben küldené azt vissza. A teljesítési igazolással kapcsolatban is így járnának el. Esetleges ellenőrzés során elfogadható, hogy eredeti aláírt szerződés nem lesz, csak egy nyomtatott példány? – kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt.
A nap kérdése: hogy számoljuk ki egy átalányadózó tb- és szochokötelezettségét? Cikk
Főállású átalányadózó egyéni vállalkozó jogviszonya 2024.05.15-étől mellékállású átalányadózó egyéni vállalkozó jogviszonnyá változott. Költséghányada 40 százalékos, I. negyedévi bevétele 1 663 783 forint, május 14-éig 1 713 806 forint, május 15-étől június 30-áig 456 440 forint. Hogyan járok el helyesen a tb- és szochoszámításnál, -bevallásnál? Május 14-éig kötelezően megfizettettem vele a garantált bérminimum utáni járulékot, május 15-étől hogyan számolom, vallom be az 58-as bevalláson helyesen a tb-, szochoalapot? – kérdezte olvasónk. Széles Imre társadalombiztosítási szakértő válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.
A nap kérdése: mennyiben befolyásolja az utolsó évek keresete a nyugdíj összegét? Cikk
A hatályos törvény "nők 40" szabálya szerint, ha egy munkavállalónak a kedvezményes nyugdíjba vonuláshoz még 28 hónapja van hátra, mennyire fontos az, hogy mennyit keres a még hátralévő időszakban? Van ennek jelentősége a nyugdíj összegének megállapításakor, vagy már szinte mindegy, mennyi a keresete az utolsó 28 hónapban, nagyságrendekkel már nem emeli a várható nyugdíj összegét? Jól gondolom, vagy nagyon is fontos még ez az időszak is, hogy mennyi a jövedelem, vagy csak töltse ki a szolgálati időt, mindegy már, hogy mennyit keres? – kérdezte olvasónk. Winkler Róbert nyugdíjszakértő válaszolt.