hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A fogvatartottak tb-je, nyugdíja: amit a munkáltatóknak is tudniuk kell

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

Magyarországon a fogvatartottak átlagos létszáma 16-17 ezer fő között mozog, és vélhetően nem mindegyikük állt a letartóztatását megelőzően sem biztosítási jogviszonyban. Ettől függetlenül bármely foglalkoztató, vállalkozás, vagy vállalkozó kerülhet olyan helyzetbe, hogy szüksége van ezzel összefüggő ismeretekre.

A társadalombiztosítás alapjogszabályának – 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) – több szakasza is foglalkozik az e körbe tartozó személyekkel.

A törvény 4. paragrafusának d) pontja tisztázza, hogy fogvatartottnak azt kell tekinteni,

  • akinek őrizetét rendelték el,
  • az a személy, aki olyan bűnügyi felügyelet alatt áll, amelynek során a bíróság előírta számára, hogy lakást, egyéb helyiséget, intézményt, vagy ahhoz tartozó bekerített helyet engedély nélkül nem hagyhat el,
  • továbbá a letartóztatott,
  • a szabadságvesztést vagy elzárást töltő, valamint
  • a kényszergyógykezelés vagy előzetes kényszergyógykezelés alatt álló személy.  

A Tbj. 22. paragrafus (1) bekezdésének n) pontja értelmében a fogvatartott egészségügyi szolgáltatásra jogosult, azzal, hogy e jogosultságát – a személyes szabadsága korlátozásából adódóan – a fogvatartó szerv keretén belül, illetve, ha ott nem biztosítható az egészségi állapotuknak megfelelő ellátásuk, a fogvatartó szerv által kijelölt egészségügyi szolgáltatónál érvényesítheti.

A fogvatartott egészségi szolgáltatásra való jogosultságának rögzítése azért is fontos, mert a Tbj. 16. paragrafusának d) pontja értelmében szünetel a biztosítás

  • a letartóztatás tartama alatt, kivéve, ha a letartóztatottat jogerősen felmentették, vagy a bíróság jogerős vagy végleges határozatában, valamint az ügyészség, illetve a nyomozó hatóság további jogorvoslattal nem támadható határozatában a büntetőeljárást megszüntette; továbbá
  • a szabadságvesztés tartama alatt, kivéve, ha az elítéltet utóbb a bíróság jogerősen felmentette (ide nem értve a fogvatartott által a büntetések, az intézkedések, egyes kényszerintézkedések és a szabálysértési elzárás végrehajtásáról szóló törvény szabályai szerint létesített, a 6. § szerint biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyt).

Tehát, ha egy munkavállalót bármely okból letartóztatnak, akkor szünetel a biztosítása szünetel, ám, ennek tartamára nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetnie, hiszen megilleti őt az egészségügyi szolgáltatás. Ugyanakkor, ha utóbb bebizonyosodik az ártatlansága, a biztosítási jogviszonya visszamenőlegesen helyreáll.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük az arra vonatkozó szabályokat, ha a letartóztatott a fogvatartás tartama alatt is díjazásban részesül, akár például választott tisztségviselőként.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink