hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Új fordulatok a kisadózóknál: milyen korlátozások lesznek?

  • Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló
8

Az Országgyűlés október 1-jén elfogadta az új kisvállalati adózási formákról szóló törvény javaslatát, a kormány által beterjesztett zárószavazás előtti módosítókkal együtt. A következőkben röviden összefoglaljuk a legfontosabb változásokat a korábbi változatokhoz képest.

Az egyéni vállalkozók, egyéni cégek, valamint a kizárólag magánszemély taggal rendelkező közkereseti és betéti társaságok választhatják a havi 50 ezer forintos – „részmunkaidős” (úgynevezett nem főállású) foglalkoztatásnál 25 ezer forintos – tételes kisadózói modellt. Ennek lényege, hogy a tételes adó kiváltja a főállású  – az, aki nem áll a tárgyhó bármely napján legalább 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonyban, s nem kiegészítő tevékenységet folytató – kisadózó személyi jövedelemadóját, osztalékadóját, társasági adót, szociális hozzájárulási adót, s egészségügyi hozzájárulást. A kisadózó árbevételének határa ebben a modellben kedvezményesen maximum 6 millió forint lehet.

Az egyik meghatározó kérdés, hogy a kisadózó milyen számlát bocsáthat ki és azt hogyan lehet elszámolni? A munkahelyvédelmi akcióterv részeként benyújtott javaslat szerint a kisadózást választó egyéni vállalkozók és cégek csak olyan számlát bocsáthattak volna ki, amelyet más vállalatok nem számolhatnak el költségként. Ezzel az új adót főleg csak azok választhatták volna, akik a termék vagy szolgáltatás végső felhasználóival állnak üzleti kapcsolatban. Így csak egy korlátozottabb körben lehetett volna alkalmazni. Ezt korrigálva a kormány egységes módosított javaslatában (T7954/8) már az szerepelt szeptemberben, hogy csak jelentősen korlátozott mértékben, de megengedi a kisadózók által kibocsátott számlák elszámolását. Eszerint nem a vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségnek, ráfordításnak minősül "a vállalkozási tevékenység érdekében az adóévben elszámolt költség, ráfordítás öt százalékát meghaladó összegéből az a költség, ráfordítás, amely a kisadózó vállalkozások tételes adójának hatálya alá tartozó vállalkozás részére juttatott ellenérték következtében merül fel".

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (8) , melyek közül a legfrissebbek:
zsemlebaba

Bocsánat, lemaradtak a következők: bejelentett kisadózónak szja-t sem kell fizetnie, kiváncsikacsa is valószínűleg jól jár, ha KATA-t választ. Évi 300000,-Ft-al megússza az adózást, persze a pontos válaszhoz ismerni kellene a költségei szerkezetét és nagyságát.

zsemlebaba

Kedves Mindenki,
KATA-ban nem kötelező alanyi mentesnek lenni, alapból a nettó bevétele nem lehet több, mint 6 milla. Ha ÁFA körös marad, bizony könyvelnie kell a kimenő-bejövő számláit, legalább olyan szinten, hogy az ÁFA bevallását el tudja készíteni. A bejelentett kisadózónak nem kell e.bizt. és nyugd.bizt. járulékot fizetnie, de ha alkalmazottja van, utána természetesen minden kötelezettség él, s bevallást is be kell adni (1308-ast).
Az új bejelentkezési nyomtatványok már fent vannak a NAV honlapján.
A kisadózó által kibocsátott számla ÁFA-ját vissza lehet igényelni.

Kiváncsikacsa

Szeretném tudni, érdemes-e a KATA ??? nyugdij mellett dolgozó 64 éves kieg.tev.egyéni vállalkozónak, nincs alkalmazottam egyedül dolgozom. Köszönöm

Kiváncsikacsa

Nyugdij mellett dolgozó nő vagyok 64 évemet is betöltöttem, egyéni vállalkozásban dolgozom, érdemes nekem a KATA?? szerintem igen. alanyi mentes vagyok kb. 3.200.000 Ft a bruttó jövedelmem. ???? KATA???

SztojkaS

Tudtommal nem lesz kötelező alanyi mentesnek lennie, legalábbis én még nem olvastam ezt sehol.

Nemtudomka*

Kisadozónak nem lesz áfája, hisz alanyi mentes lesz. Felemelik 6 millióra az alanyi értékhatárt. Sztojka: Kiváltja mindet amit írtál, de a táppénz és egyéb alap 81.300 Ft lesz

SztojkaS

Szerintem igen, hiszen maga a nettó is elszámolható költségként.
Kérdés viszont, hogy ha valaki nem választja az alanyi adómentességet, hogyan számol el az adóhatóság felé a bevételi nyilvántartása alapján. Nem vonhat le ÁFA-t? Vagy vezethet ÁFA analitikát?

Nem látom a kiváltott adófajták közt az egészség- és nyugdíjbiztosítást, valamint az SZHJ-t. Ezekkel mi a helyzet?

bbking

A kisadózó által kibocsátott számla Áfa-ját vissza lehet igényelni?

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink