hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Transzferár: új szabályok az adatbázisszűrésekre

  • dr. Kondor Bence Barnabás – Transferpricing Group

Nyilvánosságra hozta a jogalkotóa transzferárazásra vonatkozó szabályozást módosító rendelettervezetét, amely egyrészt adminisztratív könnyebbséget jelenthet, másrészről viszont komoly fejtörést okozhat majd a nyilvántartásra kötelezetteknek. Az anyag még nem tekinthető véglegesnek, de a normaszöveg tervezete is meglehetősen érdekes dolgokat tartalmaz. Cikkünk első részében az adatbázisszűrésre vonatkozó ajánlásokat vesszük sorra.

A transzferár nyilvántartásokban felhasznált adatbázisszűrések kapcsán eddig nem fogalmazott meg a hazai törvényi szabályozás konkrét előírásokat, mindösszesen az adatok forrásait szabályozta (nyilvános, közhiteles, az adóhatóság által is visszakereshető stb.). A tervezet ezzel szemben részletes ajánlásokat ír elő a beszámoló szintű adatokat tartalmazó adatbázisok alkalmazása során. Nézzük meg mely kvantitatív és kvalitatív szűrési lépések használatát javasolják ezekben az esetekben:

Kvantitatív szűrési lépések
- földrajzi régió meghatározása
- tevékenységi kör meghatározása
- kapcsolt vállalkozási viszony kizárása
- több évre vonatkozó adatok használata
- kezdő vállalkozások kizárása
- veszteséges vállalkozások kizárása
- adathiányos vállalkozások kizárása.

A felsorolt szűkítési lépések többségét a transzferár nyilvántartásra kötelezettek eddig is használták az adatbázisszűrések során – amennyiben a felhasznált adatbázis ezt lehetővé tette –, a módosított szabályozás azonban pontosan le is írja, hogy mit ért ezalatt, például a veszteséges vállalkozások kizárása alatt azokat a társaságokat kell érteni, amelyek „a vizsgált évet megelőző öt év közül legalább három egymást követő adóévben negatív adóalapot mutattak ki”. A szabályozás ilyen szintű részletessége azonban egyben olyan szintű rugalmatlanságot is jelent, amely komoly feszültségeket fog okozni a jövőben. Egy újabb gazdasági válság – vagy egy ágazati különadó – esetében a veszteséges társaságok kiszűrése nyilvánvalóan hibás lépés lenne, hiszen ebben az időszakban az összehasonlításba bevont társaságok eredményessége a fenti okok miatt lesz veszteséges. Amennyiben viszont kivesszük a mintából ezeket a társaságokat, akkor nyilvánvalóan torz „szokásos piaci ártartományra” jutunk.    

Kvalitatív szűrési lépések

- weboldalak segítségével történő szűkítés
- egyéb információk alapján történő szűkítés
- statisztikai mutatószámok képzése
- interkvartilis tartományok alkalmazása (bizonyos esetben).       
Az összehasonlíthatóságot biztosító kvalitatív szűrési lépések eddig is ismertek voltak az adózók előtt, az interkvartilis tartomány alkalmazása azonban új elemnek tekinthető, annak alkalmazása és felhasználási módja vélhetően nagyon sok vitára szolgáltat majd alapot.

Forrás itt
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink