hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mikrogazdálkodói beszámoló: ezekre az eltérésekre figyeljen!

  • Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló
1

A mikrogazdálkodói beszámoló készítése során számos speciális előírást kell figyelembe venni. Folytatjuk az első alkalommal idén május 31-éig beküldendő beszámoló fontos részleteinek ismertetését.

A 2013. éves beszámolóra alkalmazhatók először a mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámoló szabályai (a továbbiakban: mikrogazdálkodói beszámoló), melyeket a  398/2012. (XII. 20.) kormányrendelet tartalmazza. Cikkünk előző részében elkezdtük összeszedni azokat a tényezőket, amelyeket érdemes figyelembe venni a beszámoló összeállítása során, amit ezennel folytatunk.

1.
      Tiltó szabályok! Érdemes kiemelni, hogy a következő, egyébként használt számviteli fogalmakat hiába keressük, azok nem alkalmazhatóak a mikrogazdálkodói beszámolóban. Ilyenek például:

  • alapítás átszervezés aktivált értéke,
  • kísérleti fejlesztés aktivált értéke,
  • valós értéken való értékelés
  • a társasági adótól eltérő terv szerinti leírás,
  • értékhelyesbítés, értékelési tartalék,
  • jövőbeni kötelezettségekre képzett céltartalék,
  • devizakötelezettségek nem realizált árfolyamveszteségének elhatárolása,
  • jelentős összegű hiba,
  • üzleti vagy cégérték (előjeltől függetlenül, akár pozitív, akár negatív). 

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből többek között megtudhatja, hogy milyen speciális szabályokat kell figyelembe venni a beruházás, a vevői és a behajthatatlan követelések elszámolása során!
OLVASSA EL a témában korábban írt cikkünket is!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Zsolt Ruszin

Milyen érdekes, hogy az adminisztráció egyszerűsítéseként beharangozott mikrogazdálkodói beszámoló ilyen bonyolult és nagy figyelmet igénylő számviteli elszámolásokat igényel.

Az se véletlen, hogy a saját termelésű készletekre a cikk nem is ad magyarázatot, hiszen arra "simán" a rendelet - minden további segítség nélkül - kijelenti, hogy "a még várhatóan felmerülő költségekkel és a kalkulált haszonnal csökkentett eladási ár szorzata szerint kalkulált értéken kell meghatározni".

Akinek az eladási ár mozgását ezek után, mint eredményt meghatározó tényezőt hitelt érdemlően kell, lehetőleg az összes változásával együtt dokumentálnia, az rögtön elgondolkodik azon, hogy miről is szól a mikrogazdálkodói beszámoló.

A cikk így magáért beszél és azt üzeni, hogy a mikrogazdálkodói beszámoló eleve rendszeridegen, újfajta számviteli univerzumot képez, alkalmazói majd igyekezhetnek "nem megbolondulni" a sok eltérés alkalmazásától. Ezúton is köszönjük a Nemzetgazdasági Minisztériumnak, hogy a javaslatokat félredobva, a kritikákat meg se hallgatva ilyen kormányrendelet megalkotására tett javaslatot, úgy, hogy a sajátos egyszerűsített beszámolót közben a törvényből kivezettette. Pedig milyen jó lenne legalább annak a néhány kettő könyvvitelű betéti társaságnak és kkt-nak, ha a kiegészítő melléklet készítését mellőzhetné...

A megoldás a mikrogazdálkodók számviteli beszámolójának eltörlése lenne. Minden számviteli adat a 29-es bevalláson keresztül közzétehető lenne.
Talán ebben a ciklusban erre végre sor kerül.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink