adozona.hu
Adóügyi illetőség az OECD modellegyezmény alapján
//test-adozona.hu/szja_ekho_kulonado/adougyi_illetoseg_OECD_modellegyezmeny_alla_BY5AE1
Adóügyi illetőség az OECD modellegyezmény alapján
A határokon átívelő munkalehetőségek térhódításának következményeként egyre gyakoribb az, hogy egy magyar állampolgár más országból szerez jövedelmet munkavállalóként. Ebben az esetben felmerülhet az, hogy a munkavállaló a jövedelmet juttató országban köteles adófizetésre. Erre és több egyéb jövedelemre vonatkozóan alkották meg az OECD modellegyezményt, mely a különböző országokból származó jövedelmek többszörös adóztatásáról rendelkezik. Azért modellegyezmény, mert egy általános keretet ad a különböző országok adóztatásának kezelésére.
• hol van a magánszemély adóügyi illetősége,
• az adott országgal van-e Magyarországnak kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezménye.
Ez azt jelenti, hogy ha egy magyar állampolgár itthon tartózkodik, és itthon van állandó lakóhelye, akkor neki magyar adóügyi illetősége van. Ennek megállapítása azért fontos, mert az adóügyi illetőség megmutatja, hogy az adott magánszemély melyik állammal áll adózási kapcsolatban, azaz ki jogosult adóztatni. Az a belföldi személy, akinek az adóügyi illetősége magyar, akkor függetlenül attól, hogy honnan származik bevétele, az adóztatás joga belföldön van. Ennek meghatározására segítséget nyújtanak a magyar szabályok az illetőségre vonatkozóan, a jövedelmet nyújtó országban érvényben lévő illetőségre vonatkozó szabályok, és a már említett kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény (Magyarország és a jövedelmet juttató ország között).
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben részletezzük, hogy ki minősül magyar illetőségűnek, továbbá az OECD modellegyezmény szerint milyen szempontokat kell vizsgálni!
Hozzászólások (0)