adozona.hu
A nap kérdése: egyéni vállalkozó elszámolhatja-e költségként napelem telepítését, illetve visszaigényelheti-e az áfát?
//test-adozona.hu/szja_ekho_kulonado/a_nap_kerdese_egyeni_vallalkozo_napelem_afa_29OYOS
A nap kérdése: egyéni vállalkozó elszámolhatja-e költségként napelem telepítését, illetve visszaigényelheti-e az áfát?
Az egyéni vállalkozó székhelye a lakása (kb. 100 négyzetméter) mögötte van az autójavító műhelye 250 négyzetméter. A műhelyre napelemet szereltet a magas áramhasználat miatt. Kérdésem, hogy a beruházás költségként elszámolható-e, akár arányosan, illetve az áfa visszaigényelhető-e? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
A napelem bekerülési értéke csakis akkor számolható el értékcsökkenés formájában, ha az kizárólag vállalkozási célt szolgál.
A kérdés alapján úgy gondolom, hogy ha a műhelyben kizárólag vállalkozási tevékenységet folytat, és a napelem is kizárólag a műhely árammal való ellátását szolgálja, akkor értékcsökkenés formájában érvényesíthet költséget, és akár az áfát is levonásba helyezheti, ha ez a napelem kizárólag vállalkozási célt szolgálja.
Áfa témakörben további írásokat az Adózóna oldalán itt olvashat. Megjelent az „eÁfa 2024: a digitális adózás új korszaka” című webinárium videófelvétele. |
Napelem esetén az értékcsökkenés mértéke attól függ, hogy az ingatlan alkotórészét képezi-e vagy sem. Vagyis ha az ingatlanról leszerelhető anélkül, hogy maga a napelem vagy az ingatlan károsodna, akkor önálló tárgyi eszközként kezelhető. Ha azonban a napelem az ingatlan alkotórészévé vált, akkor az ingatlan bekerülési értékét növeli és 2 százalék értékcsökkenési leírás alkalmazandó rá.
Ha nem válik az ingatlan alkotórészévé, akkor ha új eszközről van szó 50 százalékos, ha használt akkor 14,5 százalékos értékcsökkenési leírási kulcs alkalmazandó rá éves szinten.
Hozzászólások (0)