hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Tiktokerek, youtuberek: beszéljünk az adózásról!

  • Horváthné Szabó Beáta adószakértő

Közösségi platformokon végzett tevékenységből is származhat a magánszemélynek jövedelme. A magánszemély adókötelezettsége minden bevételére kiterjed, függetlenül attól, hogy azt Magyarország területére behozza, vagy sem. Az adókötelezettséget nem befolyásolja, hogy a közösségi platformon végzett tevékenységért kapott ellentételezés törvényes fizetőeszközben, virtuális pénz, vagy virtuális utalvány, gyémánt, vagy bármi más pénzre átváltható vagyoni érték formájában jelenik meg.

Ha ez a jövedelem egy magyar illetőségű személy Magyarországon végzett tevékenységével összefüggésben keletkezik, akkor az adókötelezettség megítélése alapvetően az szja-törvény előírásain alapul.

Pénz esetében egyszerűbb a helyzet, mivel a bevétel meghatározásakor „csak” a forintra történő átváltásra kell figyelni.

A külföldi pénznemben kapott bevételt a jóváírás napján érvényes MNB árfolyamon kell forintra átszámítani, vagy ha az kedvezőbb, a magánszemély választhatja, hogy a bevételszerzés napját megelőző hónap 15-én érvényes árfolyamot alkalmazza.

Nem pénzben megszerzett vagyoni értéknél a termék, szolgáltatás piaci értékét kell figyelembe venni, melynek dokumentálása nehézséget okozhat, ha az internetes platformon a piaci érték alátámasztására vonatkozó információk nem érhetők el, vagy a magánszemély elfelejti azokat letölteni. Az is előfordulhat, hogy a megszerzett vagyoni értéknek nincs forgalmi értéke, de bizonyos termékekre és szolgáltatásokra beváltható. Ilyen esetben a megszerzett termék, szolgáltatás piaci értékét kell bizonyítani, ugyanis ez az érték lesz az, amit a magánszemélynek bevételként kell figyelembe vennie.

Fontos megemlíteni, hogy ha a pénz külföldről érkezik, akkor a külföldi cég nem minősül a magyar törvények értelmében kifizetőnek, aminek az a következménye, hogy az adókötelezettség teljesítése a jövedelmet szerző magánszemély felelőssége. Ez azt jelenti, hogy a magánszemélynek kell meghatározni a jövedelem jogcímét, az szja-előleg összegét, a magánszemélyt terheli a negyedéves előlegfizetés és év végén az adóbevallás elkészítése.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben ismertetjük, hogyan kell kiszámolni, mennyi adót kell fizetnie az érintett magánszemélynek!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink