hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Minden, amit a tartósan betegek, fogyatékossággal élők szja-kedvezményéről tudni kell – I. rész

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

A minimálbérrel arányosan nőtt a tartósan betegeket, fogyatékossággal élőket megillető, az adóalapból levonható személyi kedvezmény. Ám az adóbevallásokból kitűnik, hogy ezt a kedvezményt jóval kevesebben veszik igénybe, mint amennyien jogosultak rá, részben mert nincs adóköteles jövedelmük, sokan viszont nem ismerik az idevágó szabályokat, noha a kedvezmény már hosszú ideje érvényben van. Cikkünkben összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (szja-törvény) szerint a súlyosan fogyatékos magánszemély az összevont adóalapját személyi kedvezménnyel csökkentheti. A kedvezmény jogosultsági hónaponként a minimálbér egyharmada száz forintra kerekítve [szja-törvény 29/E §], azaz 2024-ben havi 88 900, 2023-ra vonatkozóan pedig havi 77 300 forint.

Ez 2024-ben havi 13 355 (évi 159 600) forint, 2023-ra vonatkozóan havi 11 600 (évi 13 9 200) forint adómegtakarítást jelent.

Az összevont adóalap több jogcímen csökkenthető, ezért fontos tisztázni, hogy az, aki többféle kedvezményre is jogosult, azokat milyen sorrendben vonhatja le.

A sorrend 2023. január 1-jétől a következő:

– négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye,
– 25 év alatti fiatalok kedvezménye,
– 30 év alatti anyák kedvezménye,
– személyi kedvezmény,
– első házasok kedvezménye,
– családi kedvezmény.

Ez többek között azt jeleni, hogy az anyák és a 25 éven aluliak a személyi a kedvezményt csak akkor tudják igénybe venni, ha az összevont adóalapba tartozó olyan jövedelmük is van (például bérbeadásból), amelyre a személyi kedvezményt megelőző sorrendű kedvezmény nem vonatkozik.

Kinek jár a személyi kedvezmény?

A személyi kedvezményre az a magánszemély jogosult, aki

– rendelkezik a súlyos fogyatékosság minősítéséről és igazolásáról szóló 49/2009. EüM-rendelet alapján kiállított igazolással, vagy

– a rokkantsági járadékról szóló 83/1987. MT-rendelet szerinti rokkantsági járadékban részesül, vagy

– fogyatékossági támogatásra való jogosultságát külön jogszabály szerint megállapították.

A személyi kedvezmény igénybevétele szempontjából a fogyatékos állapot minősítésére vonatkozó előírásokat, illetve a súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségeket a 335/2009. kormányrendelet tartalmazza.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben ismertetjük, kik, milyen megkötéskkel jogosultak a személyi kedvezmény igénybevételére!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink