adozona.hu
Fizető-vendéglátás és a tételes átalányadó: érdemes számolgatni
//test-adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Fizetovendeglatas_es_a_teteles_atalanyado_e_IVVXLI
Fizető-vendéglátás és a tételes átalányadó: érdemes számolgatni
Naponta olvashatunk arról, hogy a turizmus egyelőre nem indult be és várhatóan az év további részében sem lesz kimagasló bevétel. Valószínűleg megcsappannak a fizető-vendéglátók bevételei is. A tételes átalányadót választók gyors döntésükkel még könnyíthetnek adóterheiken.
A magánszálláshely szolgáltatók közül sokan a tételes átalányadót választották a személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja-törvény) 57/A §-ában foglalt feltételek alapján.
A tételes átalányadó olyan adó, amit akkor is meg kell fizetni, ha nincs bevétel. Már az Adózónán is felmerült kérdésként, hogy van-e kedvezmény ezen adóval kapcsolatosan, mivel nincs bevétele a magánszemélynek.
A HVG Adó 2020 különszámában szakértői kommentárokkal, példákkal és törvényekkel segítjük az eligazodást a többször módosított adózási jogszabályokban. |
A magánszemélyek, egyéni vállalkozók magánszálláshely-szolgáltatásként legfeljebb 8 szobát, illetve legfeljebb 16 ágyat adhatnak ki.
Az szja-törvény nem rendelkezik kedvezményről, de arról igen, hogy az éves adóbevallás benyújtásakor a magánszemély választhatja azt is, hogy nem tételes adót fizet, hanem a tényleges bevétele alapján adózik az önálló tevékenységből származó jövedelem megállapítására vonatkozó rendelkezések szerint a következő adóévben, mint magánszálláshely-szolgáltató.
Az szja-törvény fizető-vendéglátó tevékenységet folytatónak tekinti azt a magánszemélyt, aki – nem egyéni vállalkozóként – a kormányrendelet szerinti magánszálláshely-szolgáltatási tevékenység keretében ad szállást egy adóévben ugyanannak a személynek legfeljebb 90 napra.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, mit tehetnek a tételes átalányadót választó fizető-vendéglátók terheik csökkentése érdekében!
Hozzászólások (3)
Kedves Hozzászólók!
Szakértőnk észrevételeikre a következő választ adta:
Évente lehet adózási módot változtatni. Ebben nincs változás.
A cikk arra akarta felhívni a figyelmet, hogy most még lehet változtatni a 2020. évre vonatkozóan, ha valaki bizonytalan abban, hogy lesz-e bevétele, és nem akar akkor is fizetni, ha nincs bevétele. Senki nem tudhatta előre, hogy a járványhelyzet miatt milyen adóváltozások lesznek, amelyek a rendeltetésszerű joggyakorlást igyekeznek szem előtt tartani.
„Megfontolandó ezért a 19SZJA bevallás benyújtásakor az érintetteknek fenntartani a tételes átalányadót, a 19SZJA bevallásban, vagy annak tervezetében nyilatkozhatnak még 2020. május 20-áig arról, hogy a 2020. évre ezt az adózási módot megszüntetik és a szálláshely-szolgáltatókra vonatkozó rendelkezések szerint adóznak 2020-ban, ami azt jelenti, hogy a tényleges bevételből kell jövedelmet számolni, mely az összevont adóalap része és a jövedelem után 15 százalék szja mellett szociális hozzájárulási adót is kell fizetni (az utóbbi 2020. július 1-jétől 15,5 százalék).”
Érzésem szerint a cikk és a hozzászólás is gondolatok a témában, az adózók figyelmének felhívása érdekében. Talán jó lenne még ugyanitt megemlíteni ezen adózási módok közötti váltás gyakoriságának lehetőség.
Ha jól értem, akkor a tételes adózást választó, aki alig tud költséget elszámolni és 15% SZJA + 17,5% Szochó sújtotta a bevételét, az eddig nem választotta az átalányadózást, de most a cikktől erős gondolkodóba esett, hátha a 38.400 Ft szobánként milyen kedvező ajánlat és eddig erről nem is hallott.
Mindeközben nulla február vége óta a bevétele, költségei viszont vannak és ki tudja, hogy ez hogyan fog változni az év végéig.
Tehát inkább arról kellene dönteni, hogy visszatérjen-e a normál adózásra, hogy az átalányt megspórolja szobánként, mert éppen veszteséges és a munkahelye is megszűnt, ami mellett tolta a fizetővendéglátást.
UI: ha tudta volna, hogy az állam mit tervez, akkor egyéni vállalkozóba fordul és katázást választott volna február végén, akkor a februári katára kapott volna részletfizetést és a megszűnt állása mellett is lenne társadalombiztosítása, ingyen, június 30-ig. Június végén meg eldöntheti, hogy mi legyen, mert az még messze van.
Ehh.