19 találat a(z) fizető-vendéglátás cimkére

Lakóingatlan, termőföld bérbeadása – Friss információs füzet az adózásról Cikk

Friss információs füzetet közölt honlapján a NAV a lakóingatlanok hosszabb-rövidebb idejű. turisztikai célú bérbeadásáról, turisztikai célú hasznosításáról, a magánszálláshely-szolgáltatásról, illetve a fizetővendéglátásról, továbbá ezek adózásáról. Az információs füzet tartalmazza a termőföld bérbeadására vonatkozó szabályokat.

Áfa levonása Kérdés

Önfoglalkoztatók kompenzációs támogatásának bevételként való bevallása Kérdés

Csed alatti fizető-vendéglátás szolgáltatás nyújtása Kérdés

Magánszemély bérbeadó adószámmal Kérdés

Airbnb Kérdés

Fizető-vendéglátás adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Olvastam fizető-vendéglátás adózásáról szóló cikküket, amelyben arról írnak, hogy az idei évben érdemes lenne megfontolni a tételes átalányadózás helyett a tényleges bevétel alapján történő adózást választani. Ebben az esetben 15%-os szja-t és a szochot kellene fizetni. Kérdésem: nyugdíjasnak is kell szochot fizetni? Üdvözlettel.

Fizető-vendéglátás és a tételes átalányadó: érdemes számolgatni Cikk

Naponta olvashatunk arról, hogy a turizmus egyelőre nem indult be és várhatóan az év további részében sem lesz kimagasló bevétel. Valószínűleg megcsappannak a fizető-vendéglátók bevételei is. A tételes átalányadót választók gyors döntésükkel még könnyíthetnek adóterheiken.

Szállásadói tevékenység megszüntetése év közben Kérdés

Tisztelt Szakértők! Ügyfelünk fizető-vendéglátással foglalkozik  35 éve “–magán szálláshely”, de az egyre több, számítógépes ismereteket is igénylő (NTAK), kötelező adminisztráció miatt  szeretné év közben visszaadni az engedélyét. Szobánkénti általányadózó. Kérdésem a következő:  1. 2020. február 29-ével adná vissza az engedélyt, akkor ki kell fizetnie az egész évi szja-t (vagy csak az első negyedévit)?  2. Ugyanez a helyi adó esetében? (A városban ha az épület helyiségeiben jövedelemszerző tevékenység folyik megemelt épületadó van).  3. Mi a helyzet a már lekötött nyári foglalással? Ez lehet akadálya annak, hogy év közben visszaadja az engedélyét? (Nem sok, összesen 3 foglalás, booking.com.)  Köszönettel várom segítségüket!

Ingatlan-bérbeadás mellett fizető-vendéglátó tevékenység Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemélyként önálló tevékenységként ingatlan-bérbeadás mellett egy magánszálláshelyen fizető-vendéglátás tevékenységet is folytatok. Kérdéseim: 1. Ingatlan bérbeadás esetén alkalmazhatom a jövedelem megállapítására a tételes költségelszámolást, miközben emellett – a tételes átalányadózás valamennyi feltételének megfelelve – a fizető-vendéglátás tevékenység után a tételes átalányadózást választom? Alkalmazható a kétfajta adózás egymás mellett? 2. Az alanyi adómentesség felső határába (12 millió HUF) az ingatlan-bérbeadás, mint "egyéb speciális jellegére tekintettel adómentes" tevékenység bevétele is beszámítandó? 3. A magánszálláshelyen végzett fizető-vendéglátás tevékenységnek, így a tételes átalányadózás egyik feltétele a maximum 8 szoba. Mi a szoba definíciója? Az 1993. évi LXXVIII. törvény lakószoba fogalma vagy a 239/2009. (X. 20.) módosított kormányrendeletben található meghatározás (szoba: a szálláshely azon önállóan értékesíthető, egyedi hozzáféréssel rendelkező egysége, amely egy vagy több helyiségből áll, és egy vagy több vendég egyidejű elszállásolására alkalmas). Mi a tételes átalányadó alapja? Köszönettel,

Fizető-vendéglátás vagy hosszútávú bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az idevonatkozó törvényeket és szabályzatokat olvasva nem egyértelmű számomra milyen tevékenységet folytassak, és ebből következően hogyan adózzak. Egy cég külföldi munkavállalóinak szeretnék biztosítani hosszútávú munkásszállást. Tehát 90 napot meghaladja a lakók tartózkodása, akik életvitel szerűen ott laknának, és nem turisztikai jellegű, így a fizető-vendéglátás tevékenység szabályai alapján ebbe a kategóriába nem fér bele. Ha pedig hosszútávú bérbeadást választom, akkor ha jól tudom, nem takaríthatok nekik. Bár a lakások bérléséről szóló 1993.évi LXXVIII. törvény 35. paragrafusában esik szó külön szolgáltatásról és annak díjáról. Hogyan járok el szabályszerűen. Válaszukat előre is köszönöm.

Ingatlan bérbeadás TEÁOR ’08 6820 esetén Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy kft. bérel egy lakást magánszemélytől, és ezt bérbe adja. El lehet a cégnek számolni a lakásba megvett bútorokat, kiegészítőket, kisebb javítások, egy későbbi festés költségeit? Ha igen, akkor a 100 ezer forint alatti tárgyi eszközök egy összegben elszámolhatók-e? A 100 ezer forint feletti tárgyi eszközök minden esetben csak 14,50 százalékos kulccsal íródhatnak le? Ha a cég (2-es, áfás adószámos) a bérleti díjról számlát állít ki, azt minden esetben 27 százalék áfa terheli, ha belföldi / külföldi magánszemélynek, ha belföldi cégnek / uniós külföldi cégnek / 3. országbeli külföldi cégnek adja ki? Ha a cég fizető-vendéglátás keretében szeretné kiadni ezt a lakást, akkor megfelelő a TEAOR ’08 5520 (Üdülési, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatás), ha nem, akkor milyen TEAOR ’08-as tevékenységi körrel kell rendelkeznie ehhez? Ez esetben a cég választhatja-e a tételes átalányadózást ((szobák száma x 38 400 forint/év) vagy ezt az adózási módot csak magánszemély választhatja? Ha a cég a kereskedelmi szálláshely szolgáltatásról (fizető vendéglátásról) számlát állít ki, akkor azt 18 százalék áfa terheli (áfatörvény 3/A melléklet, áfatörvény 82. § 3. bek.) ? Válaszukat előre is köszönöm!

Jövedelem fizetővendéglátásból: így kell megállapítani Cikk

Fizetővendéglátó tevékenységet végző magánszemély az adókötelezettségének teljesítésére kétféle adózási módszer közül választhat: az önálló tevékenységre vonatkozó szabályokat vagy a tételes átalányadót alkalmazhatja. Lássuk a részleteket!

Tételes átalányadó Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Adott egy ingatlan, amely eredetileg vállalati üdülőnek épült (6 két lakóegységes üdülőház+1 közösségi helyiség), jelenleg 4 tulajdonos birtokolja. 2 ház és a közösségi helyiség a negyedik személyé. Az udvar osztatlan közös tulajdon. Az ingatlant besorolása „kivett üdülő, udvar”. Elsődlegesen saját használatra szánják, de rövidtávú bérbeadást is terveznek a szabad időszakokra. A nyújtott szolgáltatás, tartalmát tekintve, a 239/2009. (X. 20.) kormányrendeletben meghatározott egyéb szálláshely szolgáltatásnak felel meg. Kérdésünk, hogy választhatják-e a fizető-vendéglátási tevékenységre a tételes átalányadózást, mint egyéb szállásadási tevékenységet végző magánszemélyek, a kisházak tulajdonosai? Köszönettel, Szentgyörgyi Magdolna

Fizető-vendéglátás, szobaszám Kérdés

Tisztelt Adózóna Szakértő! Magánszemély fizető vendéglátással szeretne foglalkozni. Az adózási módban az átalányadót szeretné választani. A kiadandó lakás 1 + 2 fél szobával rendelkezik. (20 nm + 11 nm + 9 nm). Átalányadó esetében hogyan kell kiszámolni a fizetendő adóterhet? A fél szobát is egésznek kell tekinteni és így 3 szoba után fizetni? Vagy esetleg a 2 félszoba lesz 1 szoba, ezért 2 szoba után kell megfizetni az átalányadót? Vagy csak az 1 egész szoba után? Köszönettel várom válaszát. Majoros Péter

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink