hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Bérkompenzáció a versenyszférában - kérdések és válaszok

  • Angyal József (okleveles adószakértő)

A bérkompenzációval kapcsolatban felmerülő kérdések megválaszolása sokszor nem olyan egyértelmű, amilyennek elsőre tűnik. Miről rendelkezik pontosan a törvény? Hogyan kell teljesíteni? Összefoglaltuk a HVG Nexon Tb konferencián hallottak alapján.

Miről rendelkeznek a törvények, illetve a kormányrendelet? Milyen időszakot kell figyelembe venni?

Az alacsony keresetű munkavállalók munkabérének emelését ösztönző „bér-kommandós” törvényt a tavalyi év közepén fogadta el a Parlament. Ez még csak a munkavállalók kétharmadánál várta el a szükséges béremelést. Nem teljesítése esetére szankciót határozott meg: ha munkaügyi ellenőrzés jogerős határozata elmarasztalja a céget nem teljesítés miatt, akkor a cég két évig közbeszerzési eljáráson ajánlattevőként nem indulhat és a központi költségvetésből valamint elkülönített állami pénzalapból származó támogatásban nem részesülhet.

A 2012-es adócsomag (2011.évi CLVI. tv.) részeként született meg a szociális hozzájárulásról szóló törvény. Ennek 460. § -a már 100 százalékban várja el az elvárt béremelés teljesítését, de erre az esetre adókedvezményt ír elő a törvény. Az elvárt béremelést a 216 805 forint alatt keresőkre kell végrehajtani.  
A kormány 299/2011. rendelete határozza meg, hogy a munkáltató mikor nyomhatja meg az „igen” gombot a szociális adóból levonható adókedvezmény igénybevételéhez. Mekkora elvárt béremelést kell végrehajtania, hogy teljesítse a kormányrendeletben foglaltakat.

Hogyan kell megállapítani az elvárt béremelés alapját személyi alapbérnél, teljesítménybérnél?

A rendelet hatálya azokra terjed ki, akik a munkáltatóval vagy kapcsolt vállalkozásával 2011. november 1. és december 31. közötti időszak bármely napján munkaviszonyban álltak, továbbá a rendszeres bérük (személyi alapbér + bérpótlékok) 216 805 Ft-nál kevesebb. A számítás a távolléti díj összegére épül. Javasolt csak a személyi alapbér emelése egységesen minden dolgozóra. Ha órabéres dolgozóra kell végrehajtani a személyi alapbéremelést, akkor a 299-es kormányrendelet melléklete szerinti összeget el kell osztani 174-gyel, és így kapjuk a szükséges órabéremelést. Részmunkaidő esetén arányosítani kell a 174-et. Teljesítménybér esetén a teljesítmény-tényezőt kell módosítani. Ez azt eredményezheti, hogy az addig egységes teljesítmény-tényező jövedelemsávtól, személytől függő lesz. Órabér, teljesítménytényező módosítása esetén mindig felfelé kerekítsünk. A sávhatár alsó széléhez közeli bérnél célszerű egy sávot visszalépni az esetleges szankciók elkerülése miatt.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink