hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Béren kívüli juttatások: év eleji fejtörő a munkáltatóknak

  • Szikszainé dr. Bérces Anna

Minden év elején komoly fejtörést okoz a munkáltatóknak, hogy a rendelkezésre álló forrásaikból milyen módon támogassák munkavállalóikat. Ennek segítése érdekében cikkünkben áttekintjük és konkrét példákon is bemutatjuk, hogy a munkáltatók milyen béren kívüli juttatásokat adhatnak munkavállalóiknak 14 százalékos egészségügyi hozzájárulás fizetése mellett.

Az egészségügyi hozzájárulásról szóló 1998. évi LXVI. törvény (a továbbiakban: Eho) 3. §-ának (4) bekezdése szerint a kifizető az szja-törvény 71. §-ában adóalapként meghatározott béren kívüli juttatás összege után 14 százalékos egészségügyi hozzájárulást fizet. A munkáltatót terhelő egészségügyi hozzájárulás mértékénél fontos még figyelemmel lenni az szja-törvény 70. § (4) bekezdésében foglaltakra is.

Ez azért lényeges, mert ez a passzus határozza meg, hogy a munkáltatói juttatások milyen összeghatárig minősülnek béren kívüli juttatásnak, illetve azt, hogy az adott összeghatárt meghaladó juttatás már egyes meghatározott juttatásnak minősül.

Az egyes meghatározott juttatás, pedig az Eho 3. § (1) bekezdés ba) pontja szerint olyan jövedelem, amely után a kifizetőt 27 százalékos egészségügyi hozzájárulás fizetési kötelezettség terheli. Az Szja 70. § (4) bekezdésben meghatározott összeghatár évi 500 ezer forint. Tehát – az egyéb törvényi feltételek fennállása mellett – évi 500 ezer forint az az összeghatár, ameddig a munkáltató a béren kívüli juttatás után 14 százalék egészségügyi hozzájárulást fizet.

A munkáltatói terhek szempontjából még fel kell hívni a figyelmet az szja-törvény 69. § (1)-(2) bekezdésére is. E szabályok szerint a béren kívüli juttatások és a béren kívüli juttatásnak nem minősülő egyes meghatározott juttatások után a személyi jövedelemadót a kifizetőnek kell megfizetni. Az adó alapja pedig a jövedelem 1,19-szerese.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben áttekintjük, milyen esetben beszélhetünk béren kívüli juttatásról!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink