adozona.hu
A nap kérdése: kiadható-e egyéni vállalkozóként a magánszemélyként tulajdonolt ingatlan?
//test-adozona.hu/szja_ekho_kulonado/A_nap_kerdese_kiadhatoe_egyeni_vallalkozoke_6G7JEK
A nap kérdése: kiadható-e egyéni vállalkozóként a magánszemélyként tulajdonolt ingatlan?
Kiegészítő tevékenységű átalányadózó egyéni vállalkozó bérbe adná a magánszemélyként tulajdonolt ingatlanát egy kft.-nek. Kiadható-e az egyéni vállalkozás keretein belül az ingatlan, s milyen feltételekkel? Milyen bizonylatolási kötelezettségek vannak? Illetékfizetési kötelezettség van-e? Az ingatlant be kell-e jelenteni a NAV-hoz? Amennyiben megszűnik az ingatlan bérbeadása, milyen teendők merülnek fel az ingatlannal kapcsolatosan? – kérdezte olvasónk. Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.
Amennyiben adózónak többféle tevékenysége van [például olyan, amelyre 80 százalék költséghányad vonatkozik, mondjuk, kőműves), akkor a teljes bevétel egészére a 40 százalék költséghányad vonatkozik.
A bérleti díjról számlát kell kiállítani, és annak összege áfa szempontjából beletartozik a 12 millió forintos alanyi adómentességi bevételi határba.
Illetékfizetési kötelezettség nincs.
Ha a bérbeadói tevékenység megszűnik, akkor további kötelezettség nincs adózás szempontjából, mivel a magánszemély vagyona nem különül el az egyéni vállalkozás vagyonától, de a tevékenységet töröltetni kell az egyéni vállalkozói nyilvántartásból (T101/E nyomtatvány).
Hozzászólások (1)
Elegendő számviteli bizonylat is
165. § (1) Mentesül a számlakibocsátási kötelezettség alól az adóalany abban az esetben, ha
a) * termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása a 85. § (1) bekezdés a), b), d), f)–o) pontja és a 86. § (1) bekezdés a)–i), l), m) pontja szerint mentes az adó alól, feltéve, hogy gondoskodik olyan, az ügylet teljesítését tanúsító okirat kibocsátásáról, amely a számvitelről szóló törvény (a továbbiakban: Számv. tv.) rendelkezései szerint számviteli bizonylatnak minősül;