adozona.hu
Zárjuk az évet – mit kell tudni a céltartalékképzésről?
//test-adozona.hu/szamvitel/zarjuk_az_evet_celtartalekkepzes_CR0M1T
Zárjuk az évet – mit kell tudni a céltartalékképzésről?
Az üzleti év könyvviteli zárása számos – önmagában is fontos – feladatot foglal magában. Ezek közül most a céltartalékok képzésével és felhasználásával kapcsolatos szabályokat foglaljuk össze.
A számviteli törvényben (Szt.) rögzített alapelvek egyike az óvatosság elve. Ez azt jelenti, hogy nem lehet eredményt kimutatni akkor, ha az árbevétel, a bevétel pénzügyi realizálása bizonytalan. Ez az elv érvényesül a céltartalék képzése során is: a tárgyévi eredmény meghatározása során az előrelátható kockázatot és feltételezhető veszteséget – akkor is, ha az az üzleti év mérlegének fordulónapja és a mérlegkészítés időpontja között vált ismertté – el kell számolni, függetlenül attól, hogy az üzleti év eredménye nyereség vagy veszteség [Szt. 15. § (8) bekezdése].
A képzett céltartalékot egyéb ráfordításként könyveljük. Feloldására – egyéb bevételként való elszámolására – pedig akkor kerülhet sor, amikor a képzésének jogcíme szerinti esemény bekövetkezik: a veszteség elszámolásakor, felmerülésekor. Ugyancsak fel kell oldani a céltartalékot akkor, ha megszűnik az a jogcím, ami miatt elszámolták. Ilyen eset lehet, ha a társaság megnyeri azt az ellene indított kártérítési pert, amivel összefüggésben céltartalékot képezett a fizetendő kártérítés várható összegében.
Mindezekből az következik, hogy a következő évi könyvelés megnyitásakor nem oldhatjuk fel automatikusan az előző évet érintően képzett céltartalékot.
A számviteli törvény 41. §-a írja elő a céltartalék képzésének és felhasználásának szabályait.
A törvény meghatároz olyan esetköröket, jogcímeket, amelyekre a vállalkozónak kötelező céltartalékot képeznie, de megadja a lehetőséget arra is, hogy bizonyos esetekben a gazdálkodó saját belátása szerint is céltartalékot számoljon el.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudhatja, mely kötelezettségekre szüksége céltartalékot képezni, valamint megismerheti a garanciális kötelezettség és a garanciális visszatartás intézményét, továbbá a peres eljárások miatti céltartalékképzést, konkrét példával szemléltetve.
Hozzászólások (0)