hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A támogatások elszámolásának számvitele – 1. Támogatás más gazdálkodótól, természetes személytől, külföldi szervezettől

  • Szipszer Tamás adótanácsadó, mérlegképes könyvelő

A számviteli törvény a támogatás fogalmát nem határozza meg pontos definícióval. A jogszabály azonban több helyen is előírásokat tartalmaz azok elszámolási szabályait illetően. A törvény alapján a támogatásoknak három csoportja azonosítható. Cikksorozatunk első részében a költségek ellentételezésére más gazdálkodóktól, természetes személyektől vagy szerződés alapján külföldi szervezettől kapott támogatás számvitelével foglalkozunk.

Mindhárom támogatás esetében igaz az, hogy azok összegét az egyéb bevételek között kell elszámolni. Az egyéb bevételként történő elszámolás időpontja azonban lényegesen különbözik esetükben.

A támogatásokat fő szabály szerint csakis akkor lehet bevételként elszámolni, ha azok a tárgyévhez vagy a tárgyévet megelőző üzleti évekhez kapcsolódnak és a mérlegkészítés időpontjáig pénzügyileg rendezték. Ezen támogatások esetén tehát az óvatosság elve érvényesül, mely szerint nem lehet eredményt kimutatni mindaddig, ameddig a bevétel megszerzése bizonytalan.

Az Adózóna „Speciális esetek a számvitelben 2.” című kiadványát itt rendelheti meg!

A jogalkotó azonban érezte, hogy az óvatosság elvének érvényesülése, sérthet egy másik számviteli elvet: az összemérés elvét. Előfordulhat olyan eset ugyanis, hogy a költségek már felmerültek a tárgyévben, s a felek közötti támogatási szerződés alapján szinte bizonyosan meg fogja kapni a támogatást a vállalkozás.
A támogatás folyósítására azonban a mérlegkészítésig nem kerül sor.

2019 január 1-jétől a számviteli törvény (Szt.) egy új rendelkezéssel egészült ki, mely alapján valamennyi vállalkozásnak joga van a költségek ellentételezésére kapott támogatásokat akkor is egyéb bevételként elszámolni, ha ugyan azt pénzügyileg a mérlegkészítés időpontjáig sem rendezték, de a „vállalkozó bizonyítani tudja, hogy teljesíteni fogja a támogatáshoz kapcsolódó feltételeket és valószínű, hogy a támogatást meg fogja kapni” (Szt. 33. § (7) bekezdés). Átmeneti szabály biztosította azt, hogy a fenti rendelkezést már a 2018-as üzleti év zárásakor is alkalmazhattuk.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben példákkal illusztráljuk, hogy különböző esetekben hogyan kell könyvelni a támogatásokat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink