adozona.hu
Így kell elszámolni cégek összeolvadásakor a volt tulajdonossal
//test-adozona.hu/szamvitel/osszeolvadas_beolvado_tulajdonos_jegyzett_t_58VB45
Így kell elszámolni cégek összeolvadásakor a volt tulajdonossal
Ha két cég egyesül, és a beolvadó cég tulajdonosa nem kíván tovább tag lenni az átalakulással létrejövő cégben, akkor a jegyzett tőkét vissza kell neki fizetni – írja olvasónk, azt kérdezve: de mi a helyzet az eredménytartalékban lévő vagyonnal? Azzal is el kell számolni, vagy az maradhat a jogutód cég vagyona? A vagyonmérlegben melyik sorban kell szerepeltetni a visszafizetendő jegyzett tőkét? Kérdéseire Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.
A számviteli törvény (Szt.) 139. § (2) bekezdésének c) pontja tartalmazza az erre vonatkozó előírást. E szerint az átalakulással létrejövő gazdasági társaság vagyonmérleg-tervezetének „különbözetek” oszlopa tartalmazza az átalakulással létrejövő gazdasági társaságban részt venni nem kívánó tagok (részvényesek) részére kiadásra kerülő eszközöknek és kötelezettségeknek a vagyonmérleg-tervezet szerinti értékét, és ezek különbözetével azonos értékben a saját tőke (jegyzett tőke, tőketartalék, eredménytartalék) létesítő okirat szerinti csökkenését.
A jegyzett tőke mellett tehát ki kell adni a tagnak a saját tőke más elemeiből rá jutó részt, méghozzá a vagyonmérleg szerinti érték alapján számolva. Ez utóbbi azt jelenti, hogy ha a vagyont átértékelik, akkor az átértékelési különbözet megjelenik a tőketartalék, illetve az eredménytartatalék változásában [Szt. 138. § (4) bekezdés] és a kiadásra kerülő vagyont a módosított tőketartalék/eredménytartalék alapján kell meghatározni.
Minden kiadásra kerülő összeget a megfelelő saját tőke soron kell a különbözetek oszlopban szerepeltetni. Egy további külön oszlopban kell szerepeltetni a saját tőke átrendezését, amely például szükséges lehet, ha a jogutódban részt venni nem kívánó tag részére kiadásra kerülő saját tőke miatt a jegyzett tőke nem éri el a minimálisan előírt értéket.
Hozzászólások (0)