hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egy cikk margójára – Mérleg után a (könyvelő)világ: vita a könyvvizsgálóval, „elfelejtett” könyvvizsgálat

  • Sinka Júlia okleveles adószakértő, számviteli tanácsadó

Az elmulasztott könyvvizsgálat témájában írt, június 20-án megjelent cikkemhez érkezett olvasói hozzászólások – úgy vélem – megérdemelnek egy új, az ilyenkor szokásos válaszokat meghaladó terjedelmű írást.

Előre bocsátom, hogy – a hozzászóló óvó figyelmeztetésével ellentétben – szó sem volt arról, hogy bárkit bármivel fenyegetnék. Egyrészt azért, mert adószakértőként a „bárányok” oldalán állok a „farkasokkal” szemben (mielőtt a lelkes állatvédők is bekapcsolódnának a vitába, sietve hozzáteszem: előbbiek a vállalkozókat, azaz adóalanyokat, míg ez utóbbiak jelen esetben az adóhatóságot szimbolizálják). Másrészt, ugyancsak fenti okokból, azokra a következményekre igyekeztem figyelmeztetni a tisztelt olvasókat, amelyek a beszámoló kötelező – és a hangsúly a „kötelező” kitételen van – könyvvizsgálatát elmulasztókra várnak/várhatnak: tettem ezt a gyakorlatban lezajlott esetek bemutatásával. Ezeken csak annyit változtattam, amelyet a valós szereplők adatainak, személyiségi jogainak védelme megkívánt.

A szóban forgó esetek is azt példázzák, hogy a „könyvvizsgálat nevű izé” korántsem bagatell kérdés. A számviteli törvény rendelkezései szerint könyvvizsgálatra kötelezettek számviteli beszámolójának része a könyvvizsgálói jelentés (a könyvvizsgálati kötelezettség tényét a beszámolóban jelölni is kell), és ha az elmarad, akkor e kör beszámolója bizony „rendellenes”, amire viszont felfigyel az adóhatóság (is).

A beszámoló vitathatatlanul nem azonos dokumentum a könyvvizsgálói jelentéssel, de ha már ez utóbbi elkészül – vagy el kellett volna készülnie –, akkor joggal és (jogszabállyal) várható el tőle, hogy igazolja (vagy éppen cáfolja), hogy a beszámoló a valóságnak megfelelően mutatja be az adott vállalkozás vagyoni és pénzügyi helyzetét. Ha erre a kérdésre a könyvvizsgáló igent mond, pedig nemet kellett volna, az már az ő szakmai kompetenciájába tartozó ügy (akár címkézhetjük „szakértésként” is), amiért bizony felelősséggel tartozik: igaz, nem közvetlenül a beszámoló külső érdekeltjei felé, hanem az őt megbízó vállalkozónak. Ez utóbbit viszont a külső érdekeltek citálhatják akár bíróság elé is, ha a beszámoló téves adatai vezettek esetükben olyan döntésekhez, amelyek bizonyítottan anyagi kárt okoztak számukra.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megismerje szakértőnk válaszát a korábbi írásához érkezett hozzászólásokra!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink