hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mérleg után a (könyvelő)világ: osztalék kalamajka

  • Sinka Júlia okleveles adószakértő
1

Taggyűlési határozat az eredmény felosztásáról: a közzétett beszámoló melléklete. Kőbe vésett dekrétum, vagy a tulajdonosok kedve szerint, utólag és bármikor megváltoztatható terv?

Nem vitatkozunk apróságokon, de amit eldöntöttünk, az úgy van, úgy lesz. Nincs nálunk „add vissza a babaruhát” játék! Melinda főnöke ezzel a két mondattal söpört le minden újítást, a korábbi szokásokat felülíró kezdeményezést – érkezett az akár a gazdasági igazgatótól, akár a könyvvizsgálótól, akár a főmérnöktől, akár a cég jogászától, vagy bárki mástól. Melinda könyvelő, és bár a számviteli és az adótörvények szigorú kereteket adnak a munkájának, mindig is bosszantotta ez a – szerinte – szemellenzős makacsság. Persze a döntések túlzottan is „rugalmas” változtatása is okozhat galibát, amint azt az alábbi eset is tanúsíthatja.

Cikksorozatunk első részét itt olvashatja el!

A 2022. évi beszámoló elfogadását követően a taggyűlés nehezen jutott dűlőre az osztalékfizetést – annak összegét – érintően. A társaság tulajdonosai között volt, aki az eredmény egészét a tevékenység céljaira (új üzletág bevezetését tervezik) szánná, míg mások osztalékként szeretnék felvenni azt. Végül kompromisszumos megoldás született, az eredménynek csak egy részét fizeti ki a cég osztalékként.

2022. május 19-én az adózott eredmény terhére 100 millió forint osztalékfizetésről határozott a taggyűlés, azzal, hogy a kifizetésre 2023. szeptember 1-jén kerül majd sor.

A társaság 2023. évi tevékenysége – egy multinacionális vállalattal kötött, hosszútávú szerződésnek köszönhetően – a vártnál jövedelmezőbbnek bizonyult, így elegendő forrást jelent az új üzletág bevezetésének költségeire. Ezért a taggyűlés 2022. augusztus 10-én megváltoztatta az adózott eredmény felhasználásáról korábban közzétett határozatát, annak meghozatalára visszaható hatállyal: 60 millió forinttal emelte a kifizethető osztalék összegét. Erre a 2022. évi eredmény az osztalékfizetési korlát szabályait figyelembe véve is biztosítja a fedezetet.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből kiderül, hogy helyesen járt-e el a cég!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
AsaHollos

Tisztelt Sinka Júlia és kedves olvasók!
Anélkül, hogy hosszabb fejtegetésbe bocsátkoznék, jelzem, hogy ez a szakmai vélemény téves megközelítésen alapul és valójában az osztalék jóváhagyás magyar szabályozása nem áll összhangban az Eu-s szabályozással (IFRS normákkal), de még önmagával sem, azaz a magyar szabályozás és a megkövetelt(?) gyakorlat is ellentmondásos (Ptk.- Sztv. - Cégeljárási tv.- OBR-rendszer fogalomhasználata, stb).
Az világos, hogy az évzárás során a tulajdonosoknak egyrészt a beszámoló elfogadásáról kell dönteni, másrészt az osztalékfizetési szándékról és mértékéről (Ptk).
A Számviteli tv. előírása szerint az adózott eredmény "Eredménytartalékba" kerül (nyitás utáni rendező tétellel), tehát erről nincs mit dönteni (a törvény erejénél fogva ez a sorsa! Már 2016-tól!) Az osztalék forrása pedig a "szabad" Eredménytartalék!
Osztalékról való döntés a Ptk. előírása szerint egy évben csak egyszer lehetséges (ez vitathatóan nem Eu-konform, sem IFRS)!
Tehát osztalékról csak az előző üzleti év beszámolója elfogadásával egyidejűleg dönthetünk, de annak könyvelése már a döntés évében (a köv. év) a határozat dátumával történik(!), így már nincs köze az előző évi adózott eredmény "felosztásához", hiszen az már a döntés éve első napjával (azaz jóval a döntést megelőzően) Eredménytartalékba került!
Az is jól mutatja az "eredményfelosztásról való döntés" fogalmának tarthatatlanságát, hogy negatív eredmény (veszteség) esetén is hozható osztalékfizetési döntés, mely rávilágít, hogy szó sincs az adózott eredmény felosztásáról, Tehát az osztalék-döntés egy önálló döntés, melynek forrása a mindenkori "szabad" Eredménytartalék!
A nemzetközi szabályozással sem állunk összhangban, hiszen a tulajdonos a tőkéjéről - a cég működése veszélyeztetése nélkül (szabad ET terhére) - akkor hozhat döntést (tőkekivonás - osztalékként), amikor akar!!!
A magyar szabályozás az "osztalék-előleg" intézményével próbálja korrigálni a Ptk. "egyszer van osztalékdöntési lehetőség" előírását, de valljuk be, több problémát és bürokráciát okoz ezzel (a nyilvántartási- adóelőleg- elszámolási- visszafizetési- stb. komplikációk miatt), mintha a közvetlenül elszámolnák és adóztatnák a tőkekivonáskor (máshol nincs is osztalékelőleg kategória, ez is Hungarikum)!
Összegezve: időszerű lenne már (2016-óta) végre összhangba hozni a magyar szabályozást a (nemzetközi) gyakorlattal is (de legalább önmagával harmonizálni)!
Tisztelettel: Hollós András okleveles közgazdász,
könyvvizsgáló, nemzetközi adószakértő
nemzetközi adószakértő

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink