hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Háború miatt elúszott előleg

  • adozona.hu

„Egyik ügyfelem egy ukrán üzleti kapcsolata miatt korábban kb. 30 millió forintnak megfelelő összegű előleget utalt át partnerének. A partner gyára azonban a jelenleg folyó háborúban megsemmisült, így valószínűsíthetően sem az előleget, sem a termékeket nem fogja meg-, illetve visszakapni. Ebben az esetben mi a teendő?” – kérdezte olvasónk. Nagy Norbert adószakértő válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A számviteli törvény (Sztv.) 65. § (7) bekezdése alapján a mérlegben behajthatatlan követelést nem lehet kimutatni. A részben vagy egészében behajthatatlan követelést legkésőbb a mérlegkészítéskor – a mérlegkészítés időpontjában rendelkezésre álló információk alapján – az üzleti év hitelezési veszteségeként le kell írni.

Az Sztv. 3. § (4) 10. pontja felsorolja azokat az eseteket, amelyek közül, ha bármelyik teljesül, úgy a követelés behajthatatlannak minősül. Az e) pont alapján ide tartozik az a követelés is, amelyet eredményesen nem lehet érvényesíteni, amelynél a fizetési meghagyásos eljárással, a végrehajtással kapcsolatos költségek nincsenek arányban a követelés várhatóan behajtható összegével (a fizetési meghagyásos eljárás, a végrehajtás veszteséget eredményez vagy növeli a veszteséget), amelynél az adós nem lelhető fel, mert a megadott címen nem található és a felkutatása „igazoltan” nem járt eredménnyel.

A követelés behajtásával kapcsolatban felmerülő költség lehet a végrehajtással kapcsolatos költség (például végrehajtó díja, az ügyvédi díj, eljárási illetékek, közjegyzői díjak). Ha a felmerülő költségek az előzetes kalkuláció alapján meghaladják a behajtással elérhető összeget, úgy a követelés behajthatatlanság jogcímén leírható. A külföldi követelés érvényesítésével kapcsolatos költségeket számszerűsíteni kellene, például információt kérni ügyvédtől az eljárás során várható kiadásokról, illetve a várható megtérülésről.

Ha az adott társaság a hivatalos címén nem lelhető fel, úgy szükséges beszerezni valamilyen külföldi hatósági igazolást, hogy az adós a nyilvántartás szerinti székhelyén nem található meg.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink