hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Elmaradt bér számfejtése megszűnt jogviszony esetén

  • adozona.hu

Olvasónkban felmerült a kérdés, hogy megszűnt jogviszony esetén az elmaradt bér utólagos számfejtésénél milyen szja- és járulékszabályokat kell figyelembe venni. A kérdésre Greff Magdolna okleveles adószakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: 2015-ben megszűnt jogviszonyra tekintettel kellene utólagosan bért számfejteni. Jól gondolom-e, hogy mind az szja-előleget, mind a tb-járulékot a kifizetéskori, 2023. évre vonatkozó szabályok szerint kellene levonni? Valamint a 2023-ban érvényes szochót fizeti a cég utána? Változtat bármin az a tény, hogy a dolgozó életvitelszerűen már 5 éve nem Magyarországon él?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) 24. § értelmében a járulékokat havonta a járulékalapot képező jövedelem kifizetésekor irányadó járulékmértékek szerint kell megfizetni, és a járulékokat a biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony megszűnését követően kifizetett (kiosztott) járulékalapot képező jövedelem után is meg kell fizetni. Tehát főszabály szerint a kifizetéskori mértékkel kell a kötelezettségeket meghatározni, függetlenül attól, hogy a kifizetés milyen időszakra vonatkozik.

Azonban ez alól kivételt is megfogalmaz a törvény, mely szerint

„100. § (1), Ha a biztosítási jogviszony elbírálására utólag, 2020. június 30-át követően kerül sor, és annak kezdő napja 2020. július 1-jét megelőző nap, a biztosítási jogviszony

a) 2020. július 1-je előtti napjaira a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni”.

Tehát a kivételszabály alapján a kérdésben szereplő jogviszony társadalombiztosítási kötelezettségét a korábbi jogszabály alapján kell megállapítani.

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) 9. § (2) bekezdése értelmében a magánszemélynél felmerülő adókötelezettség keletkezésének időpontja a bevétel megszerzésének napja, tehát az elmaradt munkabér szja kötelezettségét a kifizetéskor hatályos szabályok szerint kell megállapítani.

A szociális hozzájárulásról szóló törvény rendelkezései szerint az adófizetési kötelezettség az összevonta adóalapba tartozó adóalap számításánál figyelembe vett jövedelem után keletkezik, tehát ezt az adókötelezettséget is a kifizetéskor hatályos szabályok szerint kell meghatározni [a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény (Szocho tv.) 1. § (1)].

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink