adozona.hu
Zárt végű pénzügyi visszlízing könyvelése
//test-adozona.hu/szamvitel/Zart_vegu_penzugyi_visszlizing_konyvelese_DV1M0O
Zárt végű pénzügyi visszlízing könyvelése
Egy kft. zárt végű visszlízing konstrukcióban tárgyi eszközt vásárolt. A lízingbe adó bank kiállítja a számlát nettó érték + áfa összeggel, kéri a lízingbe vevőt, hogy állítson ki ő is ugyanilyen összeggel tárgyieszköz-értékesítésről számlát, nettó + áfa összegben. Hogyan kell lekönyvelni a két számlát, hogy a beszámítás után a nettó összeg maradjon meg? – kérdezte olvasónk. Kis Gábor, a Finacont Kft. adó és számviteli tanácsadási partnere válaszolt.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
Feltételezzük, hogy a kft. a saját tárgyi eszközét értékesíti a bank részére, majd ezt a tárgyi eszközt lízingeli vissza. Továbbá a kérdés szövegezéséből arra következtetünk, hogy a kft. a tárgyi eszközt erre a célra szerezte be, így a könyveiben az áruk között tartja nyilván.
10 százalék kiadói kedvezménnyel megvásárolható „Speciális esetek a számvitelben 2.” című kiadványunk. |
A kft. a tárgyi eszköz bank részére történő értékesítését áfa felszámításával számlázza. Amennyiben az eszközt külön erre a célra szerezte be, akkor az értékesítés nettó árbevételeként kell kimutatni (T311 – K91–92, 467), illetve a vásárolt áruk közül ki kell vezetni (T814 – K26). A teljesség kedvéért megjegyezzük, hogy amennyiben a kft. a tárgyi eszközt már korábban beszerezte és a tárgyi eszközei között tartja nyilván, akkor a bank felé történő értékesítést az egyéb bevételei között könyveli, és az eszközt a tárgyi eszközei közül vezeti ki.
Ezt követően a lízingbe adó bank ugyanezen nettó összegben, áfa felszámításával állít ki számlát a kft. részére. A kft. a zárt végű lízingbe vételt beruházásként könyveli (T161 – K448, T466 – K448), majd a tárgyi eszköz nettó értékét aktiválja (T13 – K161).
Feltételezhetően, amikor a lízingbe adó felé történik a számlázás, akkor a lízingbe adó a számlát nem egyenlíti ki, hanem beszámítja az általa – az előbbiekben bemutatottak alapján keletkező – követelés összegébe. Ha ezt így szabályozták egymás között a felek, akkor az értékesítés miatti követelését a kérdező cég is beszámíthatja a lízingbe vétel miatti kötelezettsége teljesítésébe (T 448 – K 311).
Hozzászólások (0)