adozona.hu
Zárt végű lízing átvállalása
//test-adozona.hu/szamvitel/Zart_vegu_lizing_atvallalasa_89VKK9
Zárt végű lízing átvállalása
Hogyan könyvelendő a számviteli törvény szerint a zárt végű lízing átvállalása? – kérdezte az Adózóna olvasója. Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszolt.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 50. § (6) bekezdése szerint:
„A pénzügyi lízing keretében átadott, a részletfizetéssel, a halasztott fizetéssel értékesített és a szerződés szerinti feltételek teljesülésének meghiúsulása miatt később visszavett, a két időpont között a vevő által használt eszköz visszavételkori beszerzési értékeként az eszköz – a lízingbe adó, illetve az eladó által kiállított helyesbítő számlában rögzített -–piaci értékét, legfeljebb az eredeti eladási árát kell figyelembe venni.”
Ebből következik, hogy az eredeti lízingszerződés kérdezőnél történő megszűnésekor a lízingbeadónak az előzőek szerint ki kell(ett) állítania egy helyesbítő számlát, mivel ez a kérdező vonatkozásában az eredeti szerződés meghiúsulását jelenti.
A kérdezőnél a lízingbeadó helyesbítő számlája alapján csökkentenie kell a pénzügyi lízing miatt a lízingbeadóval szemben fennálló kötelezettségét (ez legalább akkora összegű, mint a maradványérték) a lízingelt személygépkocsi bekerülési értékével szemben (T 448 - K 161 és T 161 - K 142). Ha a 448. számlán egyenleg marad, azt a lízingbeadóval pénzügyileg rendezni kell.
A helyesbítő számla alapján a lízingelt és lízingbeadó által visszavett személygépkocsit az eszközök közül is ki kell vezetni a kérdezőnél, a 142. számlán lévő összeget csökkenteni kell a terv szerinti értékcsökkenési leírás, esetleg a terven felüli értékcsökkenés összegével (T 149 - K 142, T 148 - K 142).
Ha a 142. számlán Tartozik egyenleg marad, azt egyéb ráfordításként kell elszámolni (T 8664 - K 142), mint terven felüli értékcsökkenést.
Ha a 142. számlán Követel egyenleg marad, akkor abból a tárgyévben elszámolt terv szerinti értékcsökkenési leírással – maximum – azonos összeggel a költséget kell csökkenteni (T 142 - K 571), az azt meghaladó összeget pedig az egyéb bevételek között kell kimutatni (T 142 - K 9699).
A könyvelésnél a meghatározó dokumentum az előbb hivatkozott számviteli törvény rendelkezése alapján lízingbeadó által kiállított helyesbítő számla. A lízingbeadó pedig az adott eszközt jogosult kiszámlázni a megállapodás szerinti értéken az új lízingbevevő felé, de ez már a kérdezőt nem érinti, mivel a lízingbeadóval az előzőek alapján elszámolt, és lezárult az ügylete.
Hozzászólások (0)