hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Visszáru vagy visszavásárlás? Az ügyletek számviteli nehézségei

  • Kis Gábor okleveles könyvvizsgáló és adószakértő, Finacont Kft.
4

A hétköznapi életben meglehetősen gyakran találkozunk a visszáru fogalmával, ezen ügyletek helyes számviteli és adózási megítélése és kezelése azonban sokszor okozhat problémát.

A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Számv. tv.) 73. paragrafusának (2) bekezdésének értelmében az értékesítés nettó árbevételét csökkentő tételként kell elszámolni:  

e) a vásárolt és saját termelésű készlet értékesítéséhez kapcsolódó visszáru, valamint az értékesített és később visszavett betétdíjas göngyöleg helyesbítő, illetve stornó számlában, nyugtában rögzített – általános forgalmi adót nem tartalmazó – értékét (a helyesbítés a visszaszállítás, a visszavétel időpontjára vonatkozik).

Bár a visszáru fogalmára vonatkozóan külön definíciót nem találunk a jogszabályban, több számviteli kérdés is részletesebben ismerteti a visszáru és az áru-visszavásárlás közötti különbséget.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletesen kifejtjük, mikor lehet visszaáruról beszélni, és mikor nem, s az eltérő esetekben mi a követendő számlázási, számviteli gyakorlat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (4)
Kis Gábor Finacont

@ mindflux

Tisztelt Olvasónk,

a fogyasztót a vállalkozással szemben a fogyasztó és a vállalkozás közötti szerződések részletes szabályairól szóló 45/2014. (II. 26.) Korm. rendelet alapján megillető elállási jog gyakorlása az adásvételi szerződést szünteti meg (a Ptk. 6:213. § (1) bekezdése alapján, aki jogszabálynál fogva elállásra jogosult, a másik félhez intézett jognyilatkozattal szüntetheti meg a szerződést). Mindezek alapján véleényünk szerint nem lehet szó visszavásárlásról, a fogyasztó nem egy újabb értékesítést teljesít. Tehát ez esetben a visszárura vonatkozó szabályok irányadóak.

Kis Gábor Finacont

@sztide

Tisztelt Olvasónk,

kérdése alapvetően nem adózási-számviteli kezelésre vonatkozó, így javasoljuk szakjogász megkeresését a témában. Véleményünk szerint azonban önmagukban a leírt körülmények sem büntetőjogi, sem közigazgatási bírság kiszabási következménnyel nem járnak.

sztide

Milyen következményekkel (bírság? büntetőjogi felelősség? számoljon az az építőanyag kereskedő cég, aki a céges és a magánvevőitől is a jó kapcsolat megőrzése miatt jóváíró számlával visszaveszi az építkezésen megmaradt anyagokat?

mindflux

Amikor a fogyasztó - a teljesítést elfogadta - de később az x napon belüli elállási jogára hivatkozik, (nincs semmi reklamációja), vagyis az eredeti ügylet nem hiúsult meg (vagy igen?), akkor az visszavásárlás-e vagy visszáru. A cikkben írt példa és okfejtés ("a termékek visszavételére nem az ügylet meghiúsulása, hibás teljesítés (például minőségi hiba, meghibásodás) miatt kerül sor, hanem egyéb oknál fogva") alapján ezt nem érezném visszárunak, hanem visszavásárlásnak. De akkor hogyan kötelezhető a fogyasztó (magánszemély) arra, hogy számlát állítson ki? Vagy ilyenkor adásvételi szerződésre kötelezett a fogyasztó és ugrott az áfa az eredeti szállító részéről? Vagy nem minden visszavásárlás működik úgy, ahogy a cikk leírta?

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink