adozona.hu
Számviteli tudnivalók végelszámoláskor
//test-adozona.hu/szamvitel/Vegelszamolas__szamviteli_tudnivalok_P5VYJS
Számviteli tudnivalók végelszámoláskor
A végelszámolás olyan eljárás, melynek keretében az adóalany jogi személy jogutód nélkül szűnik meg, úgy, hogy van vagyona, amellyel a hitelezőket ki tudja elégíteni, tartozásait ki tudja egyenlíteni.
A végelszámolásra kerülő vállalkozás vezető tisztségviselője a végelszámolás kezdő időpontját megelőző nappal – mint mérlegfordulónappal – a normál üzletmenet üzleti évéről tevékenységét lezáró beszámolót készít a számviteli törvénynek, illetve a vonatkozó számviteli rendeletnek (72/2006. kormányrendelet) az adott gazdálkodóra vonatkozó előírásai szerint.
A tevékenységet lezáró beszámolót a végelszámolás kezdő időpontjától számított 30 napon belül kell elkészíteni és a jóváhagyásra jogosult testülettel elfogadtatni, továbbá ha szükséges a könyvvizsgálat, akkor a független könyvvizsgálói jelentéssel együtt legkésőbb a 30. napon a végelszámoló részére át kell adni.
A tevékenységet lezáró beszámolóval egyidejűleg üzleti jelentést nem kell készíteni. Fontos, hogy mivel elméletben van vagyona a gazdasági társaságnak, a beszámoló tulajdonosok általi elfogadásakor – ha arra van fedezet – osztalékot jóvá lehet hagyni.
Az Adózóna számvitellel kapcsolatos további írásait itt olvashatja el. Speciális esetek a számvitelben című sorozatunk kiadványait itt rendelheti meg kiadói kedvezménnyel. |
A végelszámolást csak saját elhatározásból lehet megkezdeni, arról a legfőbb szervnek kell döntenie, és az alapján bejelentenie ezt a cégbíróságnak. Ha a cégbíróság közzéteszi a végelszámolás megindításáról szóló végzést, megkezdődik – új önálló üzleti és adóévvel – a végelszámolás időszaka, és lezárul a tevékenység, a korábban említett beszámolóval.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a végelszámolás időszaka alatti számviteli feladatokat!
Hozzászólások (0)