adozona.hu
Valutában adott előleget munkavállalójának? Figyeljen az árfolyamokra!
//test-adozona.hu/szamvitel/Valutaban_adott_eloleget_munkavallalojanak__2DJR5L
Valutában adott előleget munkavállalójának? Figyeljen az árfolyamokra!
Ha a munkavállaló valutában kap elszámolásra előleget, amelyet nem teljesen költ el, milyen árfolyamon kell elszámolni az adott és a visszakapott összeget? Olvasónk kérdésére Sinka Júlia adó- és számviteli tanácsadónk válaszolt.
Olvasónk a következő példával illusztrálta elszámolási problémáját: A munkavállaló hó elején elszámolásra kap például 1000 eurót, amiből külföldön árut vásárol. Hó végén hozza a számlákat és a maradék euró összegét, 200 eurót. A hó közben vásárolt számlák mikor kerülnek ki a valutapénztárból, hó végén vagy hó közben a számla kelte napjával (ez esetben készpénzes számlákról van szó)? Elszámolás előleg kiadása könyvelés: T 36 K 38 1000 euró, a hó első napja. Szakirodalom szerint az elszámolt előleg kiadása és visszavételezése könyv szerinti értéken történik, itt átlagárfolyamon történik az elszámolás. A visszavételezés árfolyama függ attól, hogy hó közben történik-e pénzmozgás a valutapénztárban? Ha nem történik, ugyanazon az árfolyamon történik a visszavételezés is, mint a kiadás, mivel nem változott a könyv szerinti érték?
A valutában kiadott elszámolási előleg esetében mindenképp keletkezik árfolyam-különbözet – szögezte le válaszában Sinka Júlia –, az egyes összegek különböző módon történő elszámolása miatt, ugyanis
- a pénztár készletének nyilvántartása egy bizonyos könyv szerinti árfolyamon történik
- a beszerzést és a munkavállalóval szembeni kötelezettség összegét a cég által választott árfolyamon kell nyilvántartani (beszerzés napja szerinti)
- a visszafizetett összeg a visszafizetés napjára vonatkozó, választott árfolyam szerinti.
Az elszámolásra a valutapénztárból kiadott előleg összegéből a beszerzése napjára vonatkozó választott árfolyamon kell a beszerzés és a munkavállalóval szembeni kötelezettség összegét könyvelni.
Az elszámolásra a valutapénztárból kiadott előleg könyv szerinti árfolyama alapján számított forintösszeg és a cég napi választott árfolyamán felvett követelés összege közötti különbözet értékében árfolyam-különbözet keletkezik.
Amikor az érintett munkavállaló elszámol a céggel, a valutapénztárba visszafizetett összeget a visszafizetés napjára vonatkozó választott árfolyamon kell forintra átszámítani (a valutapénztár növelő tételeként). Ebből árfolyam-különbözet keletkezhet: a korábban felvett követelés árfolyama és e visszafizetés árfolyama eltérésének forintösszegében – hangsúlyozta szakértőnk.
A munkavállalóval szemben a beszerzések miatt kimutatott kötelezettség és a korábban, az elszámolási előleg felvétele miatti követelés árfolyama közötti különbözet forintértékében ugyancsak árfolyam-különbözetet kell elszámolni.
(A devizás tételek értékelésének általános szabályait a számviteli törvény 60. §-a rögzíti – emlékeztetett Sinka Júlia.)
Hozzászólások (1)
A számviteli törvény 48. § (8) bekezdése értelmében : Ha a beszerzés ellenértékének kiegyenlítése valutában történik, akkor - a (7) bekezdéstől eltérően - a termék, illetve a szolgáltatás értéke az ellenértékként fizetett valuta könyv szerinti árfolyamán is meghatározható.