adozona.hu
Ütközés céges járművel: így kell elszámolni a kártérítést
//test-adozona.hu/szamvitel/Utkozes_ceges_jarmuvel_igy_kell_elszamolni__DQ5YQS
Ütközés céges járművel: így kell elszámolni a kártérítést
Kft. tulajdonában álló teherautóval véletlenül összetörtek egy személygépkocsit. A felelősséget a teherautó tulajdonosa (a kft. ügyvezetője) és a gépkocsivezető a helyszínen elismerte. A személygépkocsi javítási költségét a kft. kifizette a javító cégnek. A kft. a gépkocsivezetővel szemben nem támaszt semmiféle felelősségre vonást. Az a kérdésem, hogy a kifizetett összeg egyéb ráfordításként történő könyvelése helyes-e, és társaságiadóalap-növelő tételként kell-e számolni vele. Olvasónk kérdésére Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
Kártérítést kell fizetni annak, aki akár szerződésszegéssel, akár szerződésen kívüli jogellenes magatartással másnak kárt okoz. [Ptk. 2:53. §].
Az áfatörvény 259. §-a alapján a jogellenes magatartással okozott károk megtérítésekor fizetett kártérítés nem minősül ellenértéknek, ezért annak összegét áfafizetési kötelezettség nem terheli.
A kártérítés esetében a számviteli törvény szerinti bizonylat kiállítása is elegendő annak könyveléséhez.
A fizetett kártérítés a társasági adó alapját csökkenti, kivéve, ha a vállalkozás magasabb összegű kártérítést fizet ki annál, mint amennyit a ténylegesen felmerülő kár alapján fizetnie kellett volna. Ilyen esetben a többletként kifizetett összeg nem a vállalkozás érdekében felmerülő ráfordításnak minősülhet [Tao-törvény 8. § (1) bekezdés d) pontja].
A kártérítés fizetőjének az üzleti évhez kapcsolódóan a mérlegkészítés időpontjáig (nem a mérlegfordulónapig) ilyen jogcímen ismertté vált összeget az egyéb ráfordítások között kell elszámolni [Számviteli törvény 81. § (2) bekezdés a)–b) pontja].
Ha a vállalkozás egyáltalán nem, vagy nem teljes összegben érvényesítette kártérítési igényét a felelős személlyel szemben, akkor valóban felmerülhet az a kérdés, hogy a károkozás költsége társasági adóban elismert költségnek minősül-e, figyelemmel a Tao-törvény 3. számú mellékletének a nem a vállalkozás érdekében felmerülő költségekre vonatkozó rendelkezéseire. A kérdésben szereplő esetben azonban véleményem szerint nincs erről szó.
Hozzászólások (0)