adozona.hu
Új tulajdonos vagy generációváltás: mikor lesz vonzó egy családi cég a befektetőnek?
//test-adozona.hu/szamvitel/Uj_tulajdonos_vagy_uj_generacio_mikor_lesz__EJOS5C
Új tulajdonos vagy generációváltás: mikor lesz vonzó egy családi cég a befektetőnek?
Egyre több magyar kisvállalkozásnál kell szembenézni azzal, hogy az alapító már szívesebben élvezné a nyugdíjas éveit, mint hogy a cégügyekkel bajlódjon. A vállalkozás számviteli rendszere is hozzájárulhat ahhoz, hogy a társaságot vonzónak találják lehetséges új tulajdonosai.
Ha a tulajdonosnak vannak is megfelelő korú gyermekei, korántsem biztos, hogy legfőbb vágyuk a társaság további működtetése, viszont eladni sem olyan könnyű a vállalkozás.
Azok a jellemzően igen jól képzett fiatal szakemberek, akiknek már volt lehetőségük arra, hogy külföldi egyetemeken tanuljanak, világot lássanak, és akikre egy sikeres generációváltás épülhetne, sajnos ritkán látnak perspektívát közép- vagy kisvállalkozás üzemeltetésében, főként, ha az adott cég még csak nem is a fővárosban, hanem az ország valamely távoli csücskében működik, kevesen adnak fel egy külföldi multinacionális cégnél évek munkájával felépített karriert.
Mivel a hazai társaságok túlnyomó többségét a jellemzően családi, kis- és középvállalkozások teszik ki, ezek további működése, sorsa az egész országot érintő kérdés. Arról se feledkezzünk meg, hogy ezek a vállalkozások többnyire munkaadók is. Ebből eredően pedig nem csupán a tulajdonosok, de az alkalmazottaik családjának jövőjét is befolyásolja a vállalkozások helyzete.
A problémát jól ismerő jogászok, könyvvizsgálók, adószakértők tapasztalatai szerint a vállalkozók általában későn kapcsolnak, a társaság további sorsáról akkor kezdenek csak gondolkozni, amikor már elodázhatatlan kérdéssé válik, hogy valaki átvegye a céget. A problémák gyökere a kisvállalkozások esetében az, hogy jellemzően kézi vezérléssel működnek, a társaságot egy személyben irányító vállalkozó az, aki az összes napi ügyet intézi, legfeljebb még valaki (gyakran az említett főnök felesége) szerepel még a tulajdonosok között. Ennél is kínosabb a helyzet, ha van olyan tulajdonostárs, aki lényegében alapítás óta csak ott ragadt a cégben, tulajdonképpen csak csendestársként van jelen, nem is csinál semmit, nem vesz részt a társaság működési folyamataiban. Pedig, ha egy befektető megvásárol egy vállalkozást, azzal az a célja, hogy azt minél könnyebben, problémamentesen vegye át és működtesse tovább, adott esetben építse be a már meglévő cégébe.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben további érzékeny kérdésekre világítunk rá, amelyek befolyásolják cégvásárláskor az esetleges befektetőket!
Hozzászólások (0)