hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Teendők az IFRS-átálláshoz

  • adozona.hu

Már idén érdemes felmérni az átálláshoz szükséges erőforrásokat azoknak a vállalkozásoknak, amelyeknél üzleti szempontok indokolják a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) választását akár már 2016 elejétől – hívja fel a figyelmet a MAZARS. A könyvvizsgáló és tanácsadó vállalat rámutat: a többféle számviteli szabályrendszer szerint jelentő cégeknek, a pénzpiacokat megcélzó vagy külföldi tőkebevonást tervező társaságoknak is kifizetődő lehet az önkéntes váltás.

A 2015. június 12-én kihirdetett 1387/2015. számú kormányhatározattal a hazai pénzügyi beszámolási rendszer fontos lépést tett a nemzetközi pénzügyi beszámolási standardok (IFRS) széles körű hazai elterjesztése felé – áll a MAZARS legfrissebb jelentésében.  Az új szabályozás ugyanis már 2016-tól lehetővé – illetve egyes esetekben kötelezővé – teszi az IFRS alkalmazását a hazai társaságok egyedi beszámolóira.

„Az IFRS választásának egyértelmű előnyei vannak, hiszen hozzájárul a pénzügyi mutatók, beszámolók nemzetközi összehasonlíthatóságához, és ezáltal javítja a hazai vállalkozások nemzetközi versenyképességét. A nemzetközi standardok alkalmazása ugyancsak megkönnyítheti a magyar cégek pénzügyi piacokra lépését és bővíti külföldi tőkebevonási lehetőségeiket – nyilatkozta Benedek Zoltán, a MAZARS audit és tanácsadási üzletágának vezetője.

Benedek Zoltán hozzátette: a jelenleg többféle pénzügyi beszámolási rendszer szerint jelentő társaságoknál az adminisztrációs terheket és költségeket is csökkentheti az átállás, illetve a tulajdonosok számára rendelkezésre álló információk körét, érthetőségét és minőségét is javítja.

Kinek mikor? 

A kormányrendelet több hullámban teszi kötelezővé illetve választhatóvá az IFRS szerinti beszámoló készítést a magyar vállalatoknak.

2017. január 1-jétől a hitelintézetek, hitelintézetekkel egyenértékű szabályozásnak megfelelő pénzügyi vállalkozások, és a tőzsdén jegyzett cégek számára lesz kötelező az IFRS.

2018. január 1-jétől ugyanez vonatkozik majd a szövetkezeti hitelintézetekre, az ezek integrációjában részt vevő egyéb hitelintézetekre, illetve egyes – a szabályozásban meghatározott – kisebb hitelintézetekre is.

A tőzsdei cégek és azok a vállalkozások, amelyek legfelsőbb anyavállalata IFRS konszolidált beszámolót készít, már 2016. január 1-jétől, azaz egy évvel az első kötelező bevezetési hullám előtt választhatják az IFRS alkalmazását. 2017. január 1-jétől pedig minden könyvvizsgálatra kötelezett vállalkozás és biztosító előtt is megnyílik az IFRS alkalmazásának lehetősége.

A bevezetés tehát kötelező lesz a tőzsdei társaságok és a hitelintézetek és választható a biztosítók és minden könyvvizsgálatra kötelezett vállalat számára – foglalta össze a szakember.

Benedek Zoltán szerint ugyanakkor az átállás nem egyszerű feladat és veszélyeket is tartogathat, így gondos, több hónapig tartó előkészítést, szakmai felkészülést és projektszemléletű támogatást igényel.

Az átállást választóknak célszerű megbecsülni az átállást követően megváltozó pénzügyi mutatók hatásait, biztosítani a megfelelő belső erőforrásokat, szakértelmet a bevezetés és a folyamatosan változó IFRS standardok későbbi követéséhez.

Ugyancsak módosítások lehetnek szükségesek az informatikai rendszerekben és adatszolgáltatásokban és fel kell készülni a pénzügyi beszámolókban bemutatandó, megnövekedett információmennyiség biztosítására is.

Hozzátette: az első IFRS szerint közzétett beszámoló összehasonlító adatainak biztosításához már a bevezetést megelőző időszakok pénzügyi adatait is IFRS szerint kell bemutatni. Így tehát ha a 2017-es üzleti évben történik az átállás, akkor már a 2016. december 31-ei nyitó beszámoló adatait is IFRS szerint kell elkészíteni.

Itt vannak a részletek a számvitel legújabb változásairól!

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink