hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Társadalmi felelősség és számvitel?

  • Sinka Júlia okleveles adószakértő

Március beköszöntével utolsó szakaszába értünk a számviteli politikák aktualizálására előírt határidőnek. A számviteli törvény 2023. évi változásokkal nem érintett pontjai kapcsán is indokolt lehet a cég számviteli szabályainak módosítása – például az amortizációt vagy a céltartalék képzését érintően.

Témánk kapcsán azonnal adódik a kérdés: milyen feltételek mellett engedi meg a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (számviteli törvény, Szt.) a vállalkozás által korábban már meghatározott értékcsökkenési leírás megváltoztatását.

Az Szt. 53. § (5) bekezdésében foglaltak szerint, ha az évenként elszámolásra kerülő értékcsökkenés megállapításakor (megtervezésekor) figyelembe vett körülményekben (az adott eszköz használatának időtartamában, az adott eszköz értékében és a várható maradványértékben) lényeges változás következett be, akkor a terv szerint elszámolásra kerülő értékcsökkenés megváltoztatható, de a változás eredményre gyakorolt számszerűsített hatását a kiegészítő mellékletben be kell mutatni.

Klasszikus esete lehet az értékcsökkenés megállapításakor fennálló körülmények változásának az, ha a kezdetben három műszakban működtetett gép a továbbiakban csak egy- vagy két műszakban szolgálja a társaság tevékenységét.

Mi köze ennek – és más, a számviteli törvény által e tekintetben elfogadott körülménynek – a társadalmi felelősségvállaláshoz?

Nem kell közgazdásznak, gyakorlott cégvezetőnek lennie annak, aki felismeri, hogy napjainkban a vállalkozások működését egyre nagyobb mértékben befolyásolják társadalmi és környezeti kérdések, így például a környezetvédelemmel, az éghajlatváltozással kapcsolatos szabályok is.

Olvassa el a téma kapcsán az Adózóna "Zárjuk az évet – leltárkülönbözetek elszámolása", Zárjuk az évet – mit kell tudni a céltartalékképzésről?", valamint "Tőketartalék, saját üzletrész visszavásárlása – adózás és könyvelés" című írásait is! Számvitellel kapcsolatos további cikkeket ITT talál.

A „kötelező gyakorlatokon” túlmenően is érdemes környezettudatos vállalkozásként bemutatkozni a piacon, adott esetben a cég eredményéből a környezetvédelemhez kapcsolódó kezdeményezéseket támogatni. A vásárlókat már olyan – korábban gondolatban sem felmerülő – kérdések is befolyásolják mint a gyártó, a kereskedő társadalmi felelősségvállalása, amibe természetesen beletartozik a környezet aktív védelme is. Ez az oka annak, hogy napjainkban egyre több nagyvállalat tesz közzé különböző tartalmú környezetvédelemre vonatkozó vállalásokat – honlapján, beszámolója kiegészítő mellékletében –, például: „vállaljuk, hogy 2035-ig 85 százalékkal csökkentjük az üvegházhatású gázok kibocsátását.”

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a részleteket!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink