adozona.hu
Tagi kölcsön megtérítése végelszámoláskor: így fizethet tárgyi eszközökkel
//test-adozona.hu/szamvitel/Tagi_kolcson_megteritese_vegelszamolaskor_i_SS58SL
Tagi kölcsön megtérítése végelszámoláskor: így fizethet tárgyi eszközökkel
Végelszámolás időszaka alatt csökkenthető-e a tagi kölcsön összege a társaság könyveiben kimutatott "nulla" értékű tárgyi eszközök átadásával? Az eszközöket a kölcsönt nyújtó részére adnák át a kötelezettség csökkentése céljából. Milyen összeggel csökkenthető a tagi kölcsön értéke, ha az átadott eszközök könyv szerinti értéke "nulla"? Milyen adókötelezettségek merülhetnek fel? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika, igazságügyi adó-és járulékszakértőnk válaszolt.
A számviteli törvény (Sztv. ) 58. paragrafusának (5) bekezdése szerint amennyiben a tevékenységet tartósan szolgáló eszközök piaci értéke jelentősen magasabb, mint azok nyilvántartási értéke, úgy választás szerint a különbözet a mérlegben az eszközök között értékhelyesbítésként, illetve vele szemben a források között értékelési tartalékként könyvelhető/mutatható ki. Ezen értékhelyesbítéseket azonban ezt követően minden évben meg kell tenni, azaz évente újra értékeltetni kell.
A felértékelésnek adóvonzata nincs, annak voltaképpen az a célja, hogy a hitelezők vagy más külső érdeklődők a cég tényleges értékéről kapjanak képet. Amennyiben nem állna végelszámolás alatt a cég, ez a megoldás lenne javasolható: felértékelés, felértékelt értéken történő eladás a tagnak, és ennek értékéig a tagi kölcsön beszámítása (követelés-kötelezettség összevezetése). A megoldás hátrányai, hogy az eladás értéke után a társaság – feltéve, hogy keletkezik pozitív adóalapja –, társasági adót kellene fizetnie, illetve amennyiben áfa fizetésére kötelezett, akkor az eladási számla áfatartalma a társaságra hárulna, míg a jogosult az áfa értékével kevesebb tagi kölcsön visszafizetéséhez jut hozzá (a társaság kifizeti az áfát, de azt nem igényelheti vissza, pénzügyileg viszont a bruttó érték áll szemben a tagi kölcsön értékével).
Végelszámolásnál ennél egyszerűbb, ha a végelszámoló és a tag által is elfogadott értéken – melynek piaci voltát alá kell támasztani egyéb független dokumentumokkal (például független felek ajánlatai, hivatalos árlisták) – a tagnak eladják a szóban forgó eszközöket, akinek annak ellenértékét a nyújtott kölcsön erejéig nem kell megtérítenie (követeléskötelezettség összevezetése). A hátrányok azonosak az előzőekben leírtakkal.
Hozzászólások (1)
Akkor a hátrány az előny, vagy az előny a hátrány ?