hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Leltárkészítés helyesen – ezek a követelmények

  • Sinka Júlia okleveles adószakértő

Akad olyan kisvállalkozó, aki úgy gondolja – „az én házam az én váram” elvét követve –, hogy értelmetlen és felesleges feladat a leltározás, a „sajátunk számolgatása”. Pedig a kizárólag a főkönyvi kivonatra építő beszámoló a tulajdonosok érdekét szolgálja a legkevésbé.

Noha a vállalkozások jellemzően már túl vannak a leltározáson és a beszámoló összeállításán dolgoznak, mégsem hiábavaló újra átgondolni, miért és hogyan kell „jól” leltározni, és a törvény betartásán túlmenően, milyen, a cég számára hasznos hozadékai vannak ennek.

A kis létszámú vállalkozásoknál előfordul, hogy vezetőik nem vagy csak ímmel-ámmal végeztetik el a leltározást. „Nincs időnk ilyesmire, tulajdonképpen nincs is igazi raktárunk, nem engedhetjük meg magunknak, hogy napokra leálljunk a vacak papírmunka miatt”– ilyen és ehhez hasonló kifogásokkal magyarázzák a csak könyvelési listákból összeollózott leltárt. Ezekben a cégekben a leltár csak egy formalitás, pedig jelentős kockázattal jár, ha nincs valós kontroll a vállalkozás vagyona felett.

Az Adózóna számvitellel kapcsolatos további írásait ITT olvashatja el. Hasznos tudnivalók az Adózóna nemrégiben megjelent kiadványában: Speciális esetek a számvitelben 3.

Könyvvizsgáló ismerősöm panaszolja, hogy a számviteli törvény (a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény) 69. § (1)–(2) bekezdéseinek követelményeit sokszor csak részben teljesítik a beszámolót összeállítók, előfordul, hogy önálló leltárdokumentációt egyszerűen nem is készítenek. A főkönyvi egyenlegek és az analitikák egyeztetéséről sem készülnek végrehajtást igazoló dokumentumok: azt mondják, ezt a törvény nem írja elő, elegendő a főkönyvek zárásának bemutatása. Ennek igazolásául hivatkoznak a számviteli törvény 165. § (1) bekezdésére, mely szerint bizonylattal az eszközök, források összetételének változását kell alátámasztani, és a főkönyvi könyvelés és analitika egyeztetése nem eredményez változást, csupán ténymegállapításról van szó.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja: elfogadható-e ez az érvelés, és hogy hogyan kellene értelmeznünk a számviteli törvényben meghatározott leltárkészítési követelményekben megfogalmazott elveket!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink