adozona.hu
Számlázóprogram és pénztárgép: nem lesz-e belőle zavar a NAV-nál?
//test-adozona.hu/szamvitel/Szamlazoprogram_es_penztargep_kozos_hasznal_49F7QY
Számlázóprogram és pénztárgép: nem lesz-e belőle zavar a NAV-nál?
Sok gazdálkodó a kiállított „készpénzes” számlák ellenértékét a fizetés napján a pénztárgépbe is beüti. Kétféle számlázási gyakorlat figyelhető meg: vagy csak akkor ad számlát az eladó, amikor az mindenképpen kötelező, vagy minden esetben számlát bocsát ki, azaz nem fordul elő, hogy csak nyugtát állít ki. Felvetődik a kérdés, hogy ha 2018 második felében bekötik a számlázóprogramokat a NAV adatbázisába, hogyan működhet tovább az előző gyakorlat és eljárás, hiszen bizonyos esetekben az adóhatóságnál is duplán jelenhetnek meg a készpénzes eladások adatai, a pénztárgépből, illetve a számlázóprogramból is.
A vállalkozók szeretnék elkerülni a többszöröződést, így felmerül a kérdés: mellőzhetik-e a pénztárgépes nyugtakiállításokat a továbbiakban, vagy folytathatják a jelenlegi gyakorlatot?
A kérdést két oldalról érdemes megközelíteni.
1.) Adózás
Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (áfatörvény) 159. paragrafusának fő szabálya szerint az adóalanynak az általa teljesített termékértékesítésről, szolgáltatásnyújtásról számlát kell kibocsátania. Az áfatörvény 166. paragrafusának (1) bekezdése szerint, ha az adóalany a 165. paragrafus (1) bekezdésének b) pontja alapján mentesül a számlakibocsátási kötelezettség alól, köteles nyugtát adni. Ezen utóbbi esetek arra vonatkoznak, amikor a termék beszerzője, szolgáltatás igénybevevője az ellenérték adót is tartalmazó összegét legkésőbb a teljesítésig, illetőleg a teljesítés napján egyidejűleg készpénzzel, készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel vagy pénzhelyettesítő eszközzel maradéktalanul megtéríti, és nem kéri számla kibocsátását az adóalanytól.
Az áfatörvény előzőekben hivatkozott szabályaiból következően egy ügyletről egyféle bizonylatot (számlát vagy annak adása alóli mentesülés esetén nyugtát) kell kibocsátani. Ha az adóalany nyugta kibocsátására kötelezett, e kötelezettségét a 48/2013. NGM-rendelet 1. mellékletében meghatározott feltételek teljesülése esetén pénztárgéppel kell teljesítenie.
Ugyanarról az ügyletről számla és nyugta egyidejű kibocsátási kötelezettsége nem merül fel a jelenleg hatályos jogszabályi előírások alapján. Ez vonatkozik a pénztárgéppel teljesített nyugtaadás esetére is, mivel az NGM-rendelet nem tartalmaz olyan előírást, hogy a számlával kísért értékesítést a pénztárgépben rögzíteni kellene.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben a számviteli szabályok oldaláról világítjuk meg, hogyan lehet eleget tenni a készpénzforgalom-nyilvántartási kötelezettségnek.
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (3)
Kedves Olvasónk!
Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Üdvözlettel az Adózóna csapata
És mi a helyzet a kézzel írt számlákkal, amit rögzíteni kell elektronikus felületen? Mert ott is duplikálódik a bevétel. És mi alapján készíti el az ÁFA bevallást a NAV?
Végre. Itt is téma lett.