hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Skontó könyvelése egyéni vállalkozónál

  • adozona.hu

Egyszeres könyvelésű egyéni vállalkozó számláit határidő előtt kiegyenlíti a vevő, ennek fejében 4 százalékkal csökkentett összeget utal, azaz 4 százalék skontót alkalmaz. Hogyan kell helyesen könyvelni a pénztárkönyvben (árbevételt, áfát) ebben az esetben? – kérdezte olvasónk. Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszolt.

Az egyéni vállalkozók nem tartoznak a számviteli törvény hatálya alá, számukra az szja-törvény 5. számú melléklete írja elő a vezetendő nyilvántartások körét és azok minimálisan kötelező adattartalmát. Ugyanakkor az említett melléklet I. részének 3.2 pontja a pénztárkönyv kapcsán írja elő azt, hogy a pénztárkönyvet úgy kell vezetni, hogy annak alapján – a kiegészítő nyilvántartásokat is figyelembe véve – minden, az egyéni vállalkozói, illetve őstermelői tevékenységgel kapcsolatban pénzbevételt vagy – kiadást eredményező gazdasági esemény (így különösen értékesítés, beszerzés, hitelfelvétel, kölcsönnyújtás, vállalkozói kivét felvétele) zárt rendszerben nyomon követhető legyen.

Pénzforgalmi szemléletű könyvvitelben – így a pénztárkönyvben – a rögzített gazdasági eseményekhez pénzmozgásnak kell kapcsolódnia. Ha nem kapcsolódik, akkor azt az analitikában kell bemutatni – ilyen például a kiszámlázott, de a vevők által még ki nem egyenlített követelés. Ebből következően a skontó miatt csökkentett összegű bevétel jelenik meg a pénztárkönyvben.

Az áfahatás attól függ, hogy a szerződésükből mi következik. A fizetési határidőhöz kapcsolódó engedményeknek a megadása – a szerződő felek döntése alapján – kétféle módszerrel történhet:

– konkrét termékhez, szolgáltatásnyújtáshoz kapcsolódó engedményről helyesbítő számlát állítanak ki; vagy

– nem számlázzák konkrét termékhez, szolgáltatásnyújtáshoz kapcsolódóan az engedményt.

Ha az engedményt nyújtónál számlázzák a skontónak megfelelő összeget, akkor a helyesbítő számla kiállításával a (korábbi) pénzforgalmi könyvelés pontosan megegyezik a két számla eredőjével. Ha nem számlázzák – és nem a pénzforgalmi áfa speciális szabályait választotta az egyéni vállalkozó az áfatörvény alapján –, akkor a számlának megfelelő magasabb áfát kell befizetnie, ami megjelenik a pénztárkönyvben is, illetve a különbözettel kisebb bevétele keletkezik.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink