adozona.hu
Részesedések értékelése, számviteli összefüggései
//test-adozona.hu/szamvitel/Reszesedesek_ertekelese_szamviteli_osszefug_8Y5MGC
Részesedések értékelése, számviteli összefüggései
A cikk a befektetések vagy forgóeszközök között kimutatott tulajdoni részesedések értékelésével kapcsolatos társaságiadó-kötelezettség eseteit és számviteli összefüggéseit mutatja be.
A részesedések elhelyezése a mérlegben
A tulajdoni részesedéseket (részesedés) a mérlegben a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt.) előírása szerint a befektetett eszközök vagy a forgóeszközök között kell kimutatni, attól függően, hogy milyen céllal tartja azt a vállalkozás.
A befektetett eszközök között kell kimutatni a részesedést, ha a vállalkozó azzal a céllal fektetett be más vállalkozónál, hogy ott tartós jövedelemre (osztalékra, illetve kamatra) tegyen szert, vagy befolyásolási, irányítási, ellenőrzési lehetőséget érjen el.
A forgóeszközök csoportjába a mérlegben a vállalkozó tevékenységét nem tartósan szolgáló részesedést jelentő eszközöket kell besorolni.
[Szt. 27. § (1) bekezdés, 28. § (1) bekezdés]
A részesedések bekerülési értéke
A részesedések bekerülési értéke is a megszerzése érdekében felmerült, az eszközhöz egyedileg hozzákapcsolható tételek együttes összege. A bekerülési (beszerzési) érték az engedményekkel csökkentett, felárakkal növelt vételárat, továbbá a beszerzésével kapcsolatban felmerült, közvetítői tevékenység ellenértékét, díjait, a beszerzéshez kapcsolódó adókat és adójellegű tételeket foglalja magában. A bekerülési érték részét képezi – többek között – a vételi opció díja, a beszerzéshez közvetlenül kapcsolódóan igénybe vett hitel, kölcsön
- felvétele előtt fizetett – a hitel, a kölcsön feltételként előírt – bankgarancia díja,
- szerződésben meghatározott, a hitel igénybevétele miatt fizetett kezelési díj, folyósítási jutalék, a hitel igénybevételéig felszámított rendelkezésre tartási jutalék,
- szerződés közjegyzői hitelesítésének díja.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogy milyen esetekben kell módosítani a bekerülési értéket, továbbá mit kell figyelembe venni az értékelésnél!
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
A témában írt cikkünk első részét itt olvashatja el!
Hozzászólások (0)