adozona.hu
Régi hiba a főkönyvben – mi legyen a mérlegbeszámolókkal?
//test-adozona.hu/szamvitel/Regi_hiba_a_fokonyvben__mi_legyen_a_merlegb_2MPCDD
Régi hiba a főkönyvben – mi legyen a mérlegbeszámolókkal?
Javában tart a mérlegkészítési időszak, az előző üzleti év adatainak ellenőrzése, összesítése. Előfordulhat, hogy ennek során olyan hibára bukkanunk, amely több, beszámolóval már lezárt évet is érint. A beszámoló benyújtásakor technikai hiba is történhet. Mi a teendő ilyen helyzetekben?
Egy gazdasági társaság a 2023. évi könyvviteli zárlat során vette észre, hogy egy 2020-ban meghiúsult – és a megbízó által ezért ki sem fizetett – megbízásukhoz részszámlát nem érvénytelenítettek, és e nettó árbevételt is figyelembe véve állították össze a 2020. évi mérleget és eredménykimutatást. A szóban forgó számlát sztornózták, ennek hatását – az áfatörvény 153/B paragrafusának (1) bekezdése alapján – abban az adó-megállapítási időszakban veszik figyelembe, amelyben az eredeti számlát érvénytelenítő számlát kiállították (az a személyes rendelkezésükre állt).
A társaság a kisvállalati adó alanya volt már 2020-ban is, így más adóbevallások helyesbítésére nincs szükség. Mi legyen azonban a mérleggel?
A közzétett beszámolók elfogadását követően azokban a számviteli törvény fogalmainak megfelelő hibát fedezett fel a cég könyvelője. Mivel az ilyen okból hibás beszámolót „javított változatra” kicserélni nem lehet, a hibát a számviteli törvény ellenőrzésre, önellenőrzésre vonatkozó szabályai szerint lehet csak helyesbíteni.
Ez azt jelenti, hogy a beszámolóban szereplő, lezárt üzleti év(ek)et érintő adatok javítására csak a hibafeltárás üzleti évének beszámolójában kerülhet sor. A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt.) rendelkezései szerint, ha a hiba feltárásának évében, egy adott üzleti évet érintően (évenként külön-külön) feltárt hibák és hibahatások – eredményt, saját tőkét növelő-csökkentő – (előjeltől független) abszolút értékének együttes összege a társaság számviteli politikájában meghatározottak szerint, illetve a számviteli törvény 3. paragrafus (3) bekezdésének 3–4. pontjai alapján nem minősül jelentős hibának, akkor a feltárt hibát a tárgyévben kell elszámolni, és az adózás előtti eredményt az ellenőrzés során keletkező ráfordítás összegével kell megnövelni.
Az Adózóna legfrissebb Számviteli szabályzat- és iratmintatára |
Minden esetben jelentős összegű a hiba, ha a hiba feltárásának évében az ellenőrzések során – ugyanazon évet érintően – megállapított hibák, hibahatások eredményt, saját tőkét növelő-csökkentő értékének együttes (előjeltől független) összege meghaladja az ellenőrzött üzleti év mérlegfőösszegének 2 százalékát, illetve, ha a mérlegfőösszeg 2 százaléka nem haladja meg az 1 millió forintot, akkor az 1 millió forintot.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, ez esetben mi a teendő, mi a helyzet akkor, ha a hiba a könyvelésben van, vagy ha a könyvvizsgálói jelentéssel van gond!
Hozzászólások (0)