hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Pénzmosási szabályzat árukereskedőknek

  • adozona.hu

Árukereskedő cégnek mikor kell pénzmosási szabályzat? – kérdezte olvasónk. Dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó szakértőnk válaszolt.

Cégünk építőanyag-árukereskedelemmel foglalkozik. A 2017. évi LIII. törvény a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló törvényben szereplő 300 ezer forintot elérő vagy meghaladó készpénzes értékesítési limithatár kire/mely árukereskedőkre vonatkozik? Az új törvényi hivatkozások a gyakorlatban mit jelentenek, és amennyiben magánszemély vevőnktől 2 millió 500 ezer forintot meghaladó készpénzes fizetést fogadunk el, azzal kapcsolatosan milyen teendők vannak? – kérdezte olvasónk.

A pénzmosási törvény (2017. évi LIII. törvény a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról, a továbbiakban Pmt.) árukereskedőre akkor terjed ki, ha tevékenysége folytatása során 2 millió 500 ezer forintot elérő vagy meghaladó összegű készpénzfizetést fogad el. Tehát ha az árukereskedőnél nincs ilyen összegű készpénzfizetési lehetőség és ténylegesen nem is történik ilyen összegű készpénzbefizetés, akkor nincs ezzel összefüggésben kötelezettsége.

Ha az árukereskedő tevékenysége során 2 millió 500 ezer forintot, vagy azt meghaladó összegű készpénzfizetést fogad el, akkor azt megelőzően be kell jelentkeznie a Pmt. hatálya alá. Ez azt jelenti, hogy el kell készítenie a Pmt. és a Kit. (2017. évi LII. törvény az Európai Unió és az ENSZ Biztonsági Tanácsa által elrendelt pénzügyi és vagyoni korlátozó intézkedések végrehajtásáról), valamint az ide vonatkozó rendeletek (21/2017. NGM-rendelet,  33/2017. NGM-rendelet) szerinti belső szabályzatát, és be kell küldenie azt a felügyeletei szervnek. A felügyeleti szervtől kell kérni a szabályzat jóváhagyását, a vállalkozás nyilvántartásba vételét, továbbá nyilatkozni kell arról, hogy az árukereskedő vállalja a Pmt. szerinti kötelezettségeket. Az árukereskedők felügyeleti szerve a kereskedelmi hatóság.

A kereskedelmi hatóság, mint felügyeleti szerv a weboldalán közzéteszi a hatályos jogszabályoknak megfelelő mintaszabályzatot. Az árukereskedő ennek felhasználásával készítheti el saját belső szabályzatát. A weboldal elérhetősége: mkeh.gov.hu A baloldali menüből a „Nemesfémhitelesítési és Pénzmosás Felügyeleti Osztály”-t kell kiválasztani. Majd szintén a baloldali menüből a megfelelőt választva megtalálható a tájékoztató a mintaszabályzat és a kérelem.

A 300 ezer forintos határ arra az árukereskedőre vonatkozik, aki a Pmt. hatálya alá tartozik (azaz 2 millió 500 ezer forintot elérő, vagy azt meghaladó összegű készpénzfizetést fogad el). Ebben az esetben a Pmt. 14. paragrafusának (4) bekezdésében meghatározott adatokat már a 300 ezer forintot elérő vagy meghaladó készpénzfizetésnél köteles rögzíteni.

A 2007. évi LIII., azaz a pénzmosási törvény a következő szolgáltatókra terjed ki:

1. paragrafus (1) bekezdés: E törvény hatálya - a (3) és (4) bekezdésben meghatározott eltéréssel - kiterjed a Magyarországon székhellyel, fiókteleppel vagy telephellyel rendelkező

a) hitelintézetre;

b) pénzügyi szolgáltatóra;

c) foglalkoztatói nyugdíjszolgáltató intézményre;

d) önkéntes kölcsönös biztosítópénztárra;

e) nemzetközi postautalvány-felvételt és -kézbesítést végzőre;

f) ingatlanügylettel kapcsolatos tevékenységet végzőre;

g) könyvvizsgálói tevékenységet végzőre;

h) könyvviteli (könyvelői), adószakértői, okleveles adószakértői, adótanácsadói tevékenységet megbízási, illetve vállalkozási jogviszony alapján végzőre;

i) játékkaszinót, kártyatermet működtetőre vagy távszerencsejátéknak nem minősülő fogadást, távszerencsejátékot, online kaszinójátékot szervezőre;

j) nemesfémmel vagy az ezekből készült tárgyakkal kereskedőre;

k) árukereskedőre, amennyiben tevékenysége folytatása során kétmillió-ötszázezer forintot elérő vagy meghaladó összegű készpénzfizetést fogad el;

l) ügyvédre, európai közösségi jogászra (a továbbiakban együtt: ügyvéd), kamarai jogtanácsosra, közjegyzőre és

m) bizalmi vagyonkezelőre.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink